img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

24 Kasım 2023, Cuma

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün gerçekleştirdiği PPK toplantısında beklentilerin üzerinde bir faiz atışına giderek politika faizini yüzde 40 seviyesine yükseltti. Dün yayımladığımız bültende de belirttiğimiz üzere beklentilerin üzerinde gerçekleşecek bir faiz kararı sanayi sektöründe satış baskısına neden olurken bankacılık sektörüne alımlar getirdi. Sanayi sektörünün endeks üzerindeki ağırlığının yüksek olması nedeniyle Bist100 endeksi günü yüzde 1,11 düşüşle 7899 seviyesinden tamamladı. Bu süreçten sonrada yüksek faiz ortamının bir süre daha devam edecek olması şirketlerin reel ciro artışı üzerinde baskıya neden olabilir. Ayrıca gelecek dönemde gerçekleşmesi planlanan Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının not görünümünde gidecekleri yukarı yönlü revizelerle birlikte CDS tarafında 300’lü seviyelerin altına geri çekilme göstermek yabancı yatırımcının ilgisinin Borsa İstanbul’a daha da yönelmesine yol açabilir. Hali hazırda da dün yayımlanan menkul kıymet istatistiklerine göre yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul’da pay senedi almaya devam etti. Ekim ayında jeopolitik gelişmeler kaynaklı risk iştahında yaşanan azalış yabancıların 500 milyon dolarlık hisse satışı gerçekleştirmesine neden olmuştu. Kasım ayında ise jeopolitik gelişmelerin daha fazla şiddetlenmemesi ve hali hazırda küresel borsalara göre düşük çarpanla işlem gören Borsa İstanbul’a tekrar alım getirdi ve 3 haftalık süreçte yabancılar portföyüne 212,4 milyon dolarlık hisse senedi ekledi.

 

Dün Borsa İstanbul genelinde satışlara paralel olarak ilk 5 kurum bazında da 128,5 milyon dolarlık para çıkışı gerçekleşti. Yaşanan bu çıkışta en yüksek pay EREGL, TUPRS ve TOASO hisselerinde gerçekleşti. Endekste para çıkışına rağmen AKBNK, YKBNK ve ASELS hisselerine nette para girişi oldu.

 

Kur Korumalı Mevduat hesaplarında 17 Kasım ile biten haftada 70,9 milyar TL azalış gerçekleşti. KKM hesaplarındaki toplam mevduat ise 2,767 trilyon TL’ye geriledi. Ayrıca dün açıklanan verilere göre TCMB brüt rezervleri Eylül 2014'ten bu yana en yüksek seviyesi olan 134,5 milyar dolara ulaştı.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı bir negatif açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi perşembe gününü yüzde 1,11 düşüşle 7899 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üzerinde 103,2 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8000 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7840 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8000 / 8060 / 8120
Destekler: 7840 / 7800 / 7750

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı perşembe günü akşam seansını sınırlı negatif bir görünümle 8670 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 8694 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 8725 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8560 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8725 / 8860 / 8930
Destekler: 8560 / 8500 / 8400

 

Şirket Haberleri

 

IMASM: Şirketimizle Afrika'da mukim bir müşterimiz arasında 1.020.000 USD toplam bedel ile un değirmeni kurulumu sözleşmesine istinaden şirketimiz hesabına peşinat ödemesi bugün ulaşmıştır. Bu satışın sevkiyatının 4 ay içinde yapılması planlanmaktadır.

 

ORGE: Şirketimizin, İzmir ilinde inşası devam etmekte olan İzmir Amerikan Hastanesi Projesi'nin Elektrik İşleri'nin yapımına yönelik olarak verdiği 2.925.603 EUR+KDV ve 58.208.293 TL+KDV (Bugün tarihli TCMB döviz kuru ile 150.283.455 TL+KDV) tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirketimiz lehine sonuçlandığı İşveren Algoritma Sağlık Hizmetleri A.Ş. tarafından Şirketimize bildirilmiştir. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır.

 

MEKAG: Şirketimizin %100 şirket payına sahip olduğu bağlı ortaklığımız Meka İthalat İhracat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. ile yurt dışındaki yerleşik bir şirket arasında Avrasya pazarında Kırma Eleme Tesisi ve Beton Santrali Satışı konusunda Distribütörlük Sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu Distribütörlük Sözleşme kapsamında satışa konu olacak ürünlerin üretimi ve tedariki Şirketimiz tarafından karşılanacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler