img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

18 Eylül 2023, Pazartesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan karara göre, yurt içi yerleşik gerçek kişiler, 31 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan Altın, Dolar, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarını TL'ye çevrilebilmesinin önü açıldı. Karar öncesinde bu araçlara ilişkin dönüşüm alınacak bakiyeler için esas tarih 30 Haziran 2023’tü. Ayrıca piyasada bu hafta gözler TCMB’nin faiz kararında olacak. Piyasada beklenen konsensüs beklenti politika faizinin 500 bps artırarak %30’a yükseltilmesi yönündedir.

 

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı %4,5 düşüş göstererek 7962 seviyesinden tamamladı. Geçtiğimiz hafta endeks genelinde ilk 5 kurum bazında BIMAS, TOASO ve AKGRT hisselerine en çok para girişi gerçekleşirken THYAO, ADGYO ve SASA hisselerinden en çok para çıkışı gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde en çok alım gerçekleştiren kurum ağırlıklı olarak HALKB, ISCTR, KRDMD hisselerinde para girişi gerçekleşirken GUBRF, ARCLK ve AKSA hisselerinde para çıkışı gerçekleşti.

 

Küresel piyasalarda ise gözler bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısında olacak. Geçtiğimiz hafta açıklanan TÜFE rakamları beklentilere paralel gelse de ÜFE ve Perakende Satışların beklenti üzerinde gerçekleşmesi ekonomik aktivitelerin canlı olduğunu gösterdi.

 

Borsa İstanbul’da volatiliteli bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, haftanın son işlem gününü %1,93 seviyesinde gerileme göstererek 7962 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 132,5 milyar TL gerçekleşti. Endekste aşağı yönlü hareketlerin devamı halinde 7910 seviyesi kritik bir destek noktası olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8000 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8000 / 8125 / 8240
Destekler: 7910 / 7800 / 7650

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, haftanın son işlem gününün akşam seansında gelen sınırlı satışlarla günü 8626 puandan tamamladı. Aşağı yönlü hareket halinde 8600 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8740 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8740 / 8850 / 8900
Destekler: 8600 / 8500 / 8350

 

Şirket Haberleri

 

BORSA İSTANBUL: Pay Piyasasında, paylarda açılış seansının emir toplama aşamasının son 5 dakikası hariç olmak üzere emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesine, açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansının emir toplama aşamasının tümünde emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesine, Yıldız Pazarda, Ana Pazarda ve açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansında piyasa ve piyasadan limite emir türlerinin iletilebilmesine, VİOP'taki tüm sözleşmelerde açılış seansının emir toplama süresinde emirlerde iptal, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesine karar verilmiştir. Yukarıda belirtilen düzenlemeler 25/09/2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

 

DMRGD: DMR Unlu Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende İhracat AŞ. 75.000.000 TL tutarındaki nominal payları 21.09.2023 ve 22.09.2023 tarihlerinde 2 gün süre ile satışa sunulacaktır.

 

TNZTP: 24/08/2009 tarihli ve 94003 sayılı Yatırım Teşvik Belgesi ile kurulan ve halen faaliyetine devam eden İzmir Tınaztepe Üniversitesi Özel Buca Hastane'mizde kullanılmakta olan bir kısım makine ve cihazların  yenilenmesi amacıyla başvurusu yapılan tevsi yatırım teşvik belgesi müracaatımız 15.09.2023 tarihi itibariyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel  Müdürlüğü tarafından onaylanmıştır.

 

ADESE: Bağlı ortaklığımız İrent Oto Kiralama ve Filo Hizmetleri Ticaret A.Ş. üzerinden çeşitli modellerde 59 adet aracın, 53 adet araç Finansal Kiralama yoluyla KDV hariç 41.6 milyon TL'ye, 6 adet araç ise özkaynaktan karşılanarak toplam KDV hariç 46 milyon TL tutarında alım işlemi gerçekleştirilmiştir. İlgili araçlar İttifak Holding ve Grup şirketlerine kiralanacaktır.

 

ORGE: Şirketimizin devam eden işleri arasında yer alan İstanbul Yeni Havalimanı - Halkalı Metro Projesi'nde, İşveren Cengiz-Kolin-Kalyon-Özgün Yapı İstanbul Yeni Havalimanı - Halkalı Metro Hattı Yapım Ortaklığı ile devam eden 2.128.149 EUR+KDV ve 18.749.849 TL+KDV tutarındaki sözleşme büyüklüğü, İşveren ile bugün yapılan protokol çerçevesinde, yeni birim fiyatlarla 2.128.149 EUR+KDV ve 25.124.798 TL+KDV olarak revize edilmiştir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler