img
logo
Hızlı Menü
Arama

1 Haziran 2023, Perşembe


Türkiye ekonomisi yılın 1. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %4 büyüme gösterirken bir önceki çeyreğe göre %0,3 oranında büyüdü. Özellikle büyüme rakamında en büyük etki hizmet grubundan gelirken bunu takip eden grup inşaat oldu. Sanayi ve tarım sektörleri yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre daralma gösterdi.

Borsa İstanbul’da ise haftanın ilk iki işlem gününde gelen alımlar ve 5000 direncine yaklaşılmasıyla Çarşamba günü ağırlıklı olarak kâr realizasyonları takip edildi. Özellikle yaşanan bu satış bankacılık sektörü öncülüğünde gerçekleşti ve bunu ulaştırma ve holding sektörleri takip etti. Endekste günü pozitif tamamlayan sektörler ise madencilik ve gıda oldu.

Küresel piyasalarda ise ABD’de temsilciler meclisinin borç tavanı anlaşmasını onaylaması ve FOMC toplantısının yaklaşmasıyla Fed üyelerinden gelen pozitif söylemler endekslerde risk iştahının artmasına neden oldu.

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

TCELL (Nötr): SEC, ABD'de halka açık şirketlere, üretim süreçlerinde ihtilaflı madenlerin* ("conflict minerals") kullanımı ve bu madenlerin kaynağının Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve çevre ülkeleri olup olmadığına ilişkin açıklama yapma yükümlülüğü getirmektedir. Bu sebeple, ABD'de de halka açık bir şirket olan Turkcell tarafından 2022 yılı için ihtilaflı madenler açıklaması hazırlanmıştır.

Turkcell, bu madenlerin kullanımını ve kaynağına ilişkin yaptığı araştırma ve üretici firmalardan gelen cevaplar çerçevesinde, bu madenlerin kaynağının Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve çevresindeki ülkeler olduğuna dair bir bulguya rastlamamıştır.

KCAER (Pozitif): Şirketimiz Amerika kıtasına yönelik toplam USD 15,33 milyon tutarında ve yurt içine ihraç kayıtlı olarak USD 11,00 milyon tutarında olmak üzere toplam USD 26,33 milyon tutarında çelik profil siparişi almıştır. Yüksek katma değerli ürünlerden oluşan siparişlerin teslimatlarının Haziran-Temmuz ayları içinde tamamlanması planlanmaktadır.

KONTR (Nötr): Şirketimizin teknoloji odaklı yatırım stratejisi doğrultusunda, 

ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.'nin %100 bağlı ortaklığı olan, tüm sektörlerde tesis, kampüs, sağlık kurumu, kamu binası, liman, havaalanı, lojistik merkezi gibi yerleşkelerin yönetimi ve operasyonel süreçlerinde kullanılan, Büyük Veri İşleme (Big Data), Sayısal İkiz (Dijital Twin), Nesnelerin İnterneti (IoT), Gömülü İş Zekası (Embedded BI), Ontoloji, Bina Bilgi Sistemleri (BİM, CObie,  IFC) Modellerini kullanarak kendi yazılım platformu ile tesis yönetim sistemi (Facility Management System) yazılımları geliştiren SİGNUM TEKNOLOJİ TANITIM VE  EĞİTİM A.Ş.'nin, stratejik iş ortaklığı vizyonu ile endüstriyel  tesislerde kullanılmasının yaygınlaştırılması ve tüm bu tesislerdeki IoT cihazları ile entegrasyon kabiliyetinin yurtdışı pazarı öncelikli olmak üzere gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında kullanım ve satış gelirlerinin artışı öngörülerek, %49 oranına denk gelen şirket payları 175.000 Adet KONTR hissesi karşılığında devralınmıştır.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün günü 0.89% düşüşle 4.886 seviyesinden tamamlayan BIST 100 endeksinde işlem hacmi yükselişini sürdürerek 90 milyar TL oldu ve aylık ortalaması üzerindeki seyrini korudu. Dün akşam seansında VİOP30 kontratının sınırlı yükselişi ve CDS priminin 600 baz puan altına gerilemesi ile beraber BIST 100’de pozitif açılış ve gün içinde yukarı eğilim görebiliriz. Teknik açıdan kısa vadede iz süren stop seviyesi 4840 üzerinde trend yukarı yönlü olmaya devam ederken, bugün 4982-5000 bölgesini test edebiliriz. 5000 seviyesi kritik direnç olarak görünmektedir. Aşağıda ise 4840 altında çoklu saatlik kapanış yapılırsa satışların derinleşme olasılığına karşı, kısa vadeli alım pozisyonlarında dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Dirençler: 4982 / 5000 / 5200
Destekler: 4840 / 4780 / 4690

 

VIOP Teknik Görünüm

Dün akşam seansını sınırlı pozitif biçimde 5800 seviyesinde tamamlayan VİOP30 kontratı CDS priminin 600 baz puan altına çekilmesi ile bugün yukarı yönlü hareket edebilir. Teknik açıdan iz süren top seviyesi 5700 üzerinde kısa vadede yukarı trend geçerliliğini koruyor. Gün içi trend yönünde hareketlerde son iki günün zirvesi 5940 hedeflenebilir. 5940 aşılırsa yükseliş hızlanacaktır. Aşağıda ise 5700 altında saatlik kapanış gelirse Long pozisyonlar açısından dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Dirençler: 5940 / 6050 / 6190
Destekler: 5700 / 5500 / 5430

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler