img
logo
Hızlı Menü
Arama

23 Haziran 2022, Perşembe


Bugün TCMB bu yılın 6. PPK toplantısını gerçekleştirecek ve faiz kararını saat 14:00’da açıklayacak. Piyasa beklentisi TCMB’nin 1 hafta vadeli repo faizini %14 seviyesinde sabit bırakması yönündedir. Türkiye’de vatandaşların yatırımlarını TL cinsi varlıklara teşvik etmek amacıyla çıkarılan GES’te talep toplama işlemleri dün sonra erdi. Senetler yarın yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. TÜİK ve TCMB tarafından haziran ayı tüketici güven endeksi verileri açıklandı. Bir önceki aya göre %6,2 oranında azalan endeks tarihin en düşük seviyesi olan 63,4’e geriledi. Yaşanan bu keskin düşüşte ana etki hanelerin gelecek 12 aylık dönemde maddi durum beklentisindeki %10 seviyesindeki geri çekilmeden kaynaklandı.

Küresel piyasalarda ise FED Başkanı Powell’ın senatoya yaptığı konuşmanın 1. oturumu takip edildi. Powell, enflasyonu düşürmenin öneminden bahsederken yüksek faiz oranlarının resesyona neden olabileceğini bildirdi. Piyasalarda ise risk iştahındaki azalış endekslerde ağırlıklı olarak satıcılı bir görünüme neden oldu. ABD endeksleri satıcı bir açılışın ardından gelen tepki alımları ile günü yatay bir görünüm tamamladı. Sabah saatlerinde ABD vadeli endeksleri ise yatay bir hareketlilik sergilemektedir. ABD 10 yıllık gösterge faizi ise %3,15 seviyesine gerileme gösterdi.

Avrupa piyasalarında ise DAX endeksi Salı gününü %1,11 seviyesinde düşüşle tamamladı. İngiltere piyasasında FTSE100 endeksi ise hem risk iştahındaki azalış hem de 40 yılın en yüksek enflasyon seviyesine ulaşması ile %0,88 seviyesinde gerileme gösterdi. Sabah saatlerinde Dax vadeli kontratı %0,37 seviyesinde negatif bir görünüm sergilemektedir. 

Borsa İstanbul’da ise perakende sektörünün endekste pozitif ayrışmasıyla Salı gününe yatay bir kapanış yaptı. Endekste KCHOL, ENKAI ve FROTO pozitif etki sağlarken EREGL, SISE ve ASELS negatif bir etki sağladı. Endekste en çok düşüş metal sektöründe gerçekleşirken en çok yükseliş ticaret sektöründe gerçekleşti. Türkiye’de ise 2 yıllık gösterge faiz %25,63 seviyesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 804 seviyesinde bulunmaktadır.

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, 2586 direnç seviyesinin geçilememesi sonrasında günü yatay bir kapanış ile gerçekleştirdi. Kısa vadeli yükselen kanal hareketinin devam etmesi halinde 2586 direncinin kırılmasıyla 2619 seviyesi gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise 2543 seviyesi destek bölgesi olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2586 / 2619 / 2655
Destekler: 2543 / 2494 / 2469

VİOP Teknik Görünüm

Viop endeks kontratı, 2845 direncinin kırılması sonrasında hafif geri çekilme yaşamış olsa da bu bölgenin üzerinde yapmış olduğu kapanışlarla tutunmaya çalışıyor. Yükselişin devam etmesi durumunda 2927 seviyesi direnç bölgesi olarak geçerliliğini korurken, geri çekilmelerde 2845 ve 2782 seviyeleri destek bölgesi olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2927 / 2990 / 3020
Destekler: 2845 / 2782 / 2724

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler