img
logo
Hızlı Menü
Arama

28 Şubat 2023, Salı


Bugün Türkiye ekonomisinin 4. Çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Türkiye’nin en büyük ticaret hacminin Avrupa ile olduğunu varsayarsak o bölgedeki talepte yavaşlamaya ilişkin atılan faiz adımları kaynaklı ihracat rakamlarında azalma meydana geldi. Ve bu 3. çeyrek büyüme beklentilerine kıyasla dördüncü çeyrekte GSYİH verisinde ivme kaybına neden olacaktır.

Borsa İstanbul’da ise dün hafif pozitif bir açılış gerçekleşti. Gün içerisinde de 5000 seviyelerin altına sarkma olsa da 4980 seviyesinden gelen tepki alımları ve bir kaynağa göre varlık fonundan borsaya en az 1 milyar dolarlık kaynak aktarımı yapacağı haberleri endeksin 50 günlük HO olan 5204 seviyesine kadar yükselmesine neden oldu. Bugün ise gün içerisinde takip edeceğimiz seviyeler arasında 5310 - 5400 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4940 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Küresel piyasalarda ise kişisel harcamalar verisinin beklenti üzerinde gelmesi ile şubat ayının dip noktaları görüldü. Haftanın ilk işlem gününde ise ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki gevşeme ile sınırlı bir pozitif görünüm ile günü tamamladı.

Borsa İstanbul’da bugün pozitif bir açılış bekliyoruz. 

 

Şirket Haberleri

 

CCOLA: Yönetim Kurulu'nun yukarıda bahsedilen kâr dağıtım teklifinin Genel Kurul'da benimsenmesi durumunda, Şirketimiz 2022 net dönem kârından tam mükellef kurumlar ile Türkiye'de bir iş yeri veya daimi temsilcilik aracılığı ile kâr payı elde eden dar mükellef kurumlara 1 TL nominal değerde olan 100 adet hisse senedi karşılığında 2,8306 TL brüt (2,8306 TL net), diğer hissedarlara ise 2,8306 TL brüt (2,54754 TL net) nakit temettü ödemesi yapılacaktır.

ASTOR: DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından gerçekleştirilen aynı tarihteki 2 ayrı ‘'MUHTELİF GÜÇTE TRANSFORMATÖR ALIMI İŞİ'' ihalesine katılmış ve her iki ihale de en avantajlı fiyatı vererek 1. olmuştur. İhalelerin toplam bedeli vergiler hariç 8.825.000.00 dolardır.

TUREX: Şirketimizin müşterileri arasında bulunan TÜRKİYE ŞİŞE CAM FABRİKALARI A.Ş. ve ŞİŞECAM OTOMOTİV A.Ş. ile aramızda ek protokol ile Personel Taşımacılığı Sözleşmesi yenilenmiştir. Ek protokol süresi 31.12.2023 tarihine kadar olup Sözleşme bedeli yıl içerisindeki fiyat farkları ile beraber yaklaşık  200.000.000,00 TL + KDV olarak öngörülmektedir.

AKSA: Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medya hesaplarında deprem güçlendirme çalışmaları kapsamında Müşterek yönetime tabi ortaklığımız DowAksa İleri Kompozit Malzemeler San. Ltd. Şti ('"DowAksa") ‘nin üretmiş olduğu karbon elyafların kullanılacağı ve bu yönde anlaşmaların sağlandığına dair haberler yer almaktadır. DowAksa uzun yıllardır yapı güçlendirmede kullanılmak üzere ürün satışı yapmakta olup, son gelişmeler çerçevesinde alınmış bir karar veya imzalanmış bir anlaşma yoktur.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, pazartesi günü yüzde 2,74 yükseliş göstererek günü 5197 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5310 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4980 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5310 / 5400 / 5570
Destekler: 4980 / 4940 / 4750

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, pazartesi günü yüzde 4,02 yükselerek günü 5797 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 5900 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5720 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5900 / 6050 / 6180
Destekler: 5720 /  5480 / 5440

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler