img
logo
Hızlı Menü
Arama

30 Nisan 2024, Salı


Türkiye'deki sigorta sektörü, ülkenin ekonomik büyümesi ve nüfus artışı sigorta ihtiyacını artırmakta ve bu da sektörün genişlemesini desteklemektedir. Bununla birlikte teknolojik gelişmelerin etkisiyle de sigorta sektöründe dijitalleşme ve mobil uygulamaların kullanımı artmıştır. Bu durum, sigorta ürünlerine erişimi kolaylaştırmaktadır.

Bu bağlamda tüm bu gelişmelerle birlikte Türkiye Sigorta Birliği (TSB) mali tablo ve istatistikler Mart 2024 raporuna göre sektörün büyüme ivmesi artarak devam ediyor.
 

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Mali Tablo ve İstatistikler, Mart 2024Kaynak: TSB


TSB sigorta sektörü verilerine göre; sektör 2024 yılının ilk üç ayında önceki yılın aynı dönemine göre prim üretiminde yüzde 91,8 oranında artış göstererek 199.26 Milyar TL hacme ulaştı. Bu oran 2023 yılının aynı döneminde yüzde 141,8 olarak gerçekleşmişti.


Kaynak: TSB
 

Toplam prim üretiminin 175 milyar TL’si hayat dışı sigortalardan, 24 milyar TL’si ise hayat sigortalarından gerçekleşti. Yılın üç aylık döneminde hayat dışı sigortalar yüzde 93,1, hayat sigortaları ise yüzde 87,1 büyüdü.

TSB sigorta sektörü verilerine göre; branşlara göre prim üretimi artış sıralamasında destek branşı yüzde 182,8 artış oranıyla ilk sırada yer alırken, yangın ve doğal afet branşı yüzde 145,6 oranında artış ile ikinci sırada yerini aldı.
 

Sektör Pazar Payı Şirket SıralamalarıKaynak: TSB
 

TSB sigorta sektörü verilerine göre; şirket sıralamasında Türkiye Sigorta A.Ş yüzde 14,71’lik Pazar payı ile sektörü domine etmeye devam ediyor. Sıralamada Allianz Sigorta A.Ş yüzde 10,38 ile ikinci sırada yer alırken, Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi yüzde 8,04 ile üçüncü sırada yerini aldı. 


Teknik Değerlendirme 

2023 Temmuz ayından bu yana istikrarlı yükseliş ivmesinde olan Sigorta endeksi, son birkaç gündür 52400 seviyesinden baskı görse de, yükselen trend çizgisi ve referans göstergeler olarak takip ettiğimiz 13 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamalar üstünde pozitif ivmelenmeye devam ediyor. Endekste mevcut durumda yükselişin devam etmesi ve 52400 seviyesinin aşılması durumunda, Fibonacci Expansion 53149, 50000 ve 56834 seviyelerine doğru yükseliş gerçekleşebilir. Aksi takdirde endekste olası geri çekilmelerin gerçekleşmesi durumunda ise 50450, 48750 ve 47200 seviyelirine doğru düşüş gözlenebilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler