img
logo
Hızlı Menü
Arama

28 Ocak 2022, Cuma


Arçelik ortalama piyasa beklentisi olan 714mn TL’nin bir miktar üzerinde 790mn TL net kar açıkladı. Net kar önceki yılın yüksek baz etkisi ile yıllık bazda %32 düşüş gösterdi. Net kar bir önceki çeyreğe göre ise %21 artış kaydetti.

 

Zayıf Lira Etkisi İle Hasılatta Güçlü Büyüme


Arçelik hasılatını liranın zayıflaması etkisiyle yıllık bazda %69 arttırdı. Şirket yılın son çeyreğinde 22.519mn TL hasılat elde etti. Hasılat bir önceki çeyreğe göre ise %24 artış gösterdi. Şirkettin yıllık hasılat değişimi ise 2020 yılına göre %67 artış göstererek 68.184mn TL oldu. Yurt içi hasılat öne çekilen talebin etkisi ile yıllık bazda %48 organik büyüme kaydetti. Yurt dışı organik büyüme ise %1 olarak gerçekleşti. Hasılat büyümesinde yurt dışı kur etkisi ise yıllık bazda %38 artış gösterdi.
 

Baz Etkisi İle Yurt Dışı Satışlarda Zayıflama


Batı Avrupa ülkelerinde İngiltere başta olmak üzere tüketici talebi yıllık bazda daraldı. (Batı Avrupa’nın toplam gelirdeki payı %31) 2021 yılı Batı Avrupa ülkelerinde tüketici talebi Fransa, İtalya ve Belçika haricindeki diğer ülkelerde daraldı. Batı Avrupa’da 4Ç’de ç/ç hasılat büyümesi Euro bazında %1 olurken Whirlpool Manisa Fabrikası satın alımından gelen ek birimler ve fiyat artışları sayesinde y/y büyüme %10 oldu. Yılın son çeyreğinde Doğu Avrupa ülkelerinde ise Polonya haricindeki ülkelerde yıllık bazda daralma kaydedildi. (Doğu Avrupa’nın toplam gelirdeki payı %14) 2021 yılında Rusya, Polonya, Romanya ve Ukrayna’da tüketici talebi artış gösterdi. Doğu Avrupa’da fiyat artışları etkisi ile 4Ç’de ç/ç Euro bazında hasılat büyümesi %5 y/y ise %3 olarak gerçekleşti.
Asya Pasifikte güçlü Hitachi etkisi. Arçelik-Hitachi Asya Pasifik’de toplam satışlardaki payı 3Ç21’de %11 iken 4Ç21’de %13 oldu. (Asya Pasifik bölgesinin toplam satışlarda oranı %19) Pakistan'da 4Ç21'de fiyat artışları etkisi ile PKR bazında yıllık yaklaşık %25 EUR bazında ise yaklaşık %20 gelir artışı kaydedildi. Çeyreklik bazda ise %7 azaldı.
 

Marjlarda Daralma Büyümeyi Gölgeliyor


Şirketin brüt kar marjı bir önceki çeyreğe 0,5 artış gösterirken yıllık bazda maliyet artışı etkisi ile 7,2 puan azalış göstererek %28,7 oldu. Hammadde fiyatlarında metal fiyat endeksi 4Ç21’de zayıflama gösterirken plastik fiyat endeksi artış gösterdi. Metal fiyat endeksi 4Ç21’de bir önceki yıla göre %45 artış gösterirken plastik fiyat endeksi %54 artış gösterdi. Son çeyrekte Euro Dolar paritesindeki aşağı yönlü seyirde satışların Euro cinsinden maliyetin ise Dolar cinsinden olmasından kaynaklı negatif etkiledi.  Şirketin son 5 yıllık ortalama brüt kar marjı %31 civarlarında bulunuyor. FAVÖK marjı operasyonel giderlerin etkisi ile baskılandı. Favök marjı bir önceki çeyreğe göre 1,8 puan yıllık bazda ise 6,3 puan azalarak %7,9 olarak gerçekleşti. Net kar marjı finansal giderlerdeki artıştan kaynaklı bir önceki çeyreğe göre 0,1 puan yıllık bazda ise 5,2 puan azalış gösterdi. Öz sermaye karlılığı 4,5 puan gerileyerek %19,7 oldu.
 

Değerlendirme


Şirketin 2022 beklentilerine göre Türkiye ciro büyümesi %35 Uluslararası %20 Konsolide olarak %60 büyüme hedefleniyor. Favök marjı ise %10,5 olarak bekleniyor. İşletme sermayesinin ciroya oranı 2020 yılında %20,5 oranında gerçekleşirken 2021 yılında %26,3 olarak gerçekleşti. İşletme sermayesi serbest nakit akımını negatif yönde etkiledi. Net Borç / FAVÖK bir önceki çeyreğe göre 0,42 puana artış göstererek 2,42 oldu. Yıllık bazda artış ise 1,42 puan oldu. (Hisse geri alımı 0,26x ve şirket satın almaların etkisi 0,29x oldu) Şirket 11,3x F/K ve 7,1x FD/FAVÖK çarpanları ile işlem görmektedir.  12 Aylık beklentilerimize göre şirket %40 iskontolu işlem görmektedir. Değerlendirmelerimiz sonucunda Arçelik için hedef fiyatımızı 44,3 TL’den  71,1 TL’e yükselterek ‘’Endekse Paralel Getiri’’ önerisinde bulunuyoruz.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler