img
logo
Hızlı Menü
Arama

30 Ekim 2023, Pazartesi


AKÇANSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Değerleme Raporu 30.10.2023

 

Yılın ilk altı ayındaki güçlü finansal performansını 3.çeyreğe de taşıyan şirket 2023/9A döneminde net satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre 81% artırarak 10.6 milyar TL’ye çıkarırken(2022/9A 5.8 milyar TL) brüt kar aynı dönemde yıllık 214% artışla 3.1 milyar TL’ye yükseldi(2022/9A 990 milyon TL). Şirketin esas faaliyet karı ise 2023/9A dönemde yıllık 225% artışla 2.6 milyar TL olurken FAVÖK de aynı dönemde yıllık 208% büyüme ile 2.9 milyar TL oldu. Şirketin enerji ve girdi maliyetlerinde düşüşle birlikte kuvvetli yurt içi talep operasyonel performansı destekledi ve esas faaliyet karlılığı cirodan daha hızlı artış sağlarken, net kar ise 2023/9A dönemde yıllık 147% artışla 2.9 milyar TL olarak gerçekleşti. Şirketin enerji maliyetlerinde düşüş ve sabit maliyet disiplinine ek olarak yüksek talebin desteklediği artan ürün fiyatları kar marjlarını oldukça pozitif etkiledi ve 2023/3Ç’de brüt kar marjı 31.3%, esas faaliyet kar marjı 27.9%, FAVÖK marjı 29% ve net kar marjı 30.5% olurken, şirket 2023/9A dönemini yıllık 11.07 bps artışla 26.9% FAVÖK marjı ile güçlü bir şekilde tamamladı. Akçansa’nın güçlü operasyonel ve finansal performansında etkili olan yurt içi taleple birlikte ihracatın ciro içindeki payı 2023/9A döneminde 34% seviyesine gerilerken, yurt içi satışların toplam ciro içindeki payı 66% seviyesine yükseldi. Aynı oranlar 2022/12A sonuçlarında sırasıyla 42% ve 58% seviyesindeydi. Düşük seviyedeki navlun maliyetlerinin Güneydoğu Asyalı tedarikçilerin rekabet gücünü arttırması ve başta ABD olmak üzere ihracat pazarlarındaki çimento ve klinker talebinin önemli ölçüde azalması ile yurt dışı satışların ciro içindeki payı azaldı. Buna karşılık 2023 temmuz sonu itibariyle yurt içi çimento pazarının 2022’ye göre 20% büyümesinin desteği ile şirketin yurt içi piyasa satışları güçlü biçimde arttı.

 

Diğer yandan operasyonel nakit akışındaki pozitif seyir ve finansal gelirdeki iyileşme ile şirket 3.çeyreği 1 milyar TL’lik net nakit pozisyonu ile tamamlarken finansal risklerini azaltmakla birlikte olası temettü ödemesi açısından da nakit kapasitesini yükseltti. Net Borç/FAVÖK rasyosu da olumlu eğilimini korudu ve 3.çeyrekle birlikte -0.3x seviyesine geriledi.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler