img
logo
Hızlı Menü
Arama

8 Kasım 2021, Pazartesi


Migros, 3Ç21’de ortalama piyasa beklentisi olan 65mn TL'nin oldukça üzerinde 156mn TL net kar açıkladı. Favök ise ortalama piyasa beklentilerinin %19 üzerinde 908mn TL olarak gerçekleşti. İlk dokuz ayda net kar 367mn TL olurken Favök 2,149mn TL oldu. Favök bir önceki yılın ilk dokuz ayına göre %31 artış kaydetti. Bir önceki çeyreğe göre ise %43 artış gösterdi.


Güçlü Hasılat Büyümesi

Migros, 3Ç’de ortalama piyasa beklentisi olan 9,590mn TL’nin üzerinde 9,817mn TL hasılat geliri kaydetti. Hasılat bir önceki çeyreğe göre %17 artış gösterdi. Yılın ilk dokuz ayında hasılat geliri bir önceki yıla göre %24 büyüme göstererek 25,921mn TL oldu. Şirketin satış büyümesinde turistik lokasyonlarda ki mağazalarda güçlü satış artışı ve online kanalların büyümesi etkili oldu.


Artan Pazar Payı ve Mazağa Büyümesi

Migros 2021 yılının ilk dokuz ayında 211 toplam mağaza açarak mağaza sayısını 2.484 e yükseltti. İlk on ayda ise açılan mağaza sayısı 245 oldu. Bir önceki yılın ilk dokuz ayına göre satış alanı büyümesi %5,8 artarak 1.645 (bin m2) oldu. Online hizmet veren mağazalar 298 mağaza artarak 848 oldu. İlk on ayda ise artış 323 yeni online mağaza oldu. Migros, FMCG Pazar payını bir önceki yıla göre 20 baz puan arttırarak %8,9 seviyesine yükseltti.


Brüt ve Favök Marjı Korunurken Net Kar Marjı İyileşme Gösterdi

Yılın ilk dokuz ayında brüt kar marjı geçen yıla göre 0,5 puan artış göstererek %24,4 oldu. Favök marjı ise 0,4 puan artış göstererek %8,2 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl yüklü finansal gider sebebiyle eksi kaydedilen net kar marjı finansal yükün azalmasıyla iyileşerek %1,4 oldu. Şirketin toplam finansal borcu önceki yıla kıyasla %28 azalarak 2,754mn TL’ye geriledi. Geçtiğimiz yıl EUR cinsinden borçlu olan şirketin Eylül ayı itibariyle döviz cinsinden borcu kalmamıştır. Şirketin döviz açığı bulunmaması kur farkı giderlerinden arınması finansallara pozitif yansımaktadır. Net Borç / Favök bir önceki yıla göre favök artışı ve borç azalması etkisi ile 0,7 puan azalarak 1x oldu.


2021 Satış Beklentilerinde Yukarı Revize

Migros, 2021 yılı satış büyümesini %18-20 den %23’e revize etti. Favök marjı, Mağaza açılış hedeflerinde ve Yatırım harcamaları beklentileri korundu


Değerlendirme

Şirketin finansal borçlarının azalması ile net kar tarafındaki iyileşmenin pozitif etkilemesini beklemekteyiz. 3,1x FD/Favök çarpanı ile işlem gören Migros için 12 aylık beklentilerimiz ve emsal değerlendirmelerimiz sonucunda 55,5 TL hedef fiyat ile ‘’Endeks üzerinde getiri’’ önerisinde bulunuyoruz.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler