img
logo
Hızlı Menü
Arama

27 Ekim 2021, Çarşamba


Tofaş, ortalama piyasa beklentisi olan 561 Mn TL‘nin üstünde 581 Mn TL net kâr açıkladı. Net kâr bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %14 oranında artış kaydetti. Bir önceki çeyreğe göre ise %33 düşüş gösterdi.


Otomotiv Pazarında Son Durum

Tofaş toplam perakende satışları, 2021’nin ilk dokuz ayında %2 artarak 91.935 adet olarak gerçekleşti. Tofaş’ın hafif araç pazarındaki payı 2021 yılı ilk dokuz ayında 1,8 puan azalarak %16,5 olarak gerçekleşmiş, Fiat markası ise pazar lideri olmuştur. Tofaş’ın yurtiçi otomobil pazar payı, 2021’nin ilk dokuz ayında %13,2’ye ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre 1.6 puan azalmasına rağmen Fiat markası pazar liderliğine yükselmiştir. Türkiye hafif ticari araç pazarında ise Fiat markası 2021 yılının ilk dokuz ayında pazar payında 1.8 puan düşüş kaydetmesine rağmen, 25.6% pazar payı ile pazarda ikinci sıradaki konumunu korudu. Bu seviye 2019 yılı aynı dönemdeki hafif ticari araç pazar payının 7.4 puan üzerindedir.


Çip Krizi Sonrası Satışlarda Gerileme

Hasılat yıllık bazda %18, bir önceki çeyreğe göre %26 düşüş gösterdi. Ciro tarafındaki düşüşe rağmen, geçen yılın aynı çeyreğine göre SMM oranındaki 3,37 puanlık düşüş marjları olumlu etkiledi. Üretim hacmi 2021 yılının ilk dokuz ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %3,9 artış kaydederek 166.733 adet olarak gerçekleşti. 2021 yılının ilk dokuz ayında, iç piyasa satışları %0,1 azalış göstererek 89.511 adet olarak gerçekleşmişti. Dış piyasa satışları ise %6,4 artarak 82.611 adet olarak gerçekleşmişti.


Marjlarda Olumlu Seyir Devam Ediyor

Satılan malın maliyetindeki düşüş ile birlikte marjlardaki olumlu seyir devam ediyor. Brüt kâr marjı geçen yılın aynı dönemine göre 4 puan artış gösterdi. Yıllık %26 artış göstererek 975 Mn TL FAVÖK kârı elde etti. Diğer marjlarda görülen olumlu etki net kâr tarafında da devam ederek, geçen yılın aynı çeyreğine göre %14 artış ile 581 Mn TL olarak gerçekleşti. Net kâr marjı ise geçen yılın aynı dönemine göre 3 puan arttı. Bir önceki çeyreğe göre 1 puan düştü.


Yıl Sonu Beklentilerinde Aşağı Yönlü Revize

Tofaş, 2021 yıl sonu üretim, ihracat ve yurt içi satış adetlerindeki beklentileri aşağı yönlü revize etti.


Değerlendirme

Tofaş, 2021/Q2 bilançosunun olumlu etkisiyle son dönemde endeks üstü performans gösterdi. Buna bağlı olarak bir önceki çeyreğe göre FD/FAVÖK 2 puan, FD/S 0,38 arttı. Tarihsel çarpanlara ve beklentilerimize göre Tofaş için ‘endekse paralel getiri’ görüşümüzü koruyoruz.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler