img
logo
Hızlı Menü
Arama

27 Haziran 2023, Salı


Borsa İstanbul, 5,5 günlük tatil öncesinde yeni bir rekor tazeledi. Haftanın ilk işlem gününe 5644 seviyesinde başladıktan sonra bankacılık endeksi öncülüğünde gerçekleşen primlenme ile rekor seviye olan 5750 seviyesi görüldükten sonra gelen tepki satışı ile günü yine rekor kapanış seviyesi olan 5733 seviyesinden tamamladı. Endekste TL bazında rekor görülse de dolar bazlı grafikte henüz 12 Haziran’da görülen 274 seviyesi aşılamadı. Son dönemde özellikle dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle endekste TL bazında rekor seviyelerin görülmeye devam edeceği düşüncesindeyiz. Bu yükselişte de dolar bazlı grafik gelecek dönem için önem arz etmektedir. Yılbaşından itibaren aşağı yönlü trend oluşumunda işlem gören endekste yükselişin devam etmesi durumunda da 226 seviyesi dolar bazlı grafikte önemli bir direnç noktası olarak takip edilebilir.

Türkiye’de Kurban Bayramı Arifesi nedeniyle işlemler bugün yarım gün gerçekleşecektir. Saat 09:40’ta emir toplama ile 9:55’te açılış gerçekleşecek olup 10:00 – 12:30 saatleri arasında sürekli işlem gerçekleşecek ve 12:40 itibariyle Borsa İstanbul Pay Piyasası işlemleri sona erecektir.

Borsada sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün günü 2.69% yükselişle 5.732 seviyesinde tamamlayan endeks rekor kapanış yaparken gün içinde en yüksek 5.749 seviyesini test etti. İşlem hacmi ise 75 milyar TL oldu ve aylık ortalaması altında gerçekleşti. MSCI Türkiye ETF’inin dün -0.35% gerilemesi bugün sınırlı kar satışlarına yol açabilir. Yarım işlem gününde düşük işlem hacimli sakin bir seyir bekliyoruz.

Kısa vadede iz süren stop seviyesinin bugün geçtiği 5540 üzerinde yukarı trend devam ediyor. 5749-5860 seviyelerini dirençler olarak takip etmekteyiz. Gün içindeki geri çekilmelerde 5704 güçlü destek olabilir.

 

Dirençler: 5750 / 5860 / 5930
Destekler: 5704 / 5560 / 5500

 

VIOP Teknik Görünüm

Dün günü 6405 seviyesinde tamamlayan VİOP30 kontratında yarım işlem gününde düşük hacimli yatay fiyatlamalar bekliyoruz.

Endekste trend takibi açısından iz süren stop seviyesi bugün 6230 seviyesinde bulunuyor ve 6230 üzerinde kalındığı sürece yukarı gitme isteğinin devam etmesini bekliyoruz. Gün içi yukarı hareketlerde dünün zirvesi 6450 ve daha yukarıda 6509 yakın hedefler olarak izlenebilir. Gün içi düşüşlerde ise 6275-6230 seviyeleri yeniden alımların gelebileceği destekler olacaktır.

 

Dirençler: 6509 / 6600 / 6700
Destekler: 6275 / 6230 / 6150

 

Şirket Haberleri

 

CCOLA (Sınırlı Pozitif): Fitch Ratings ("Fitch"), Coca-Cola İçecek'in ("CCI") Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu bir puan artırarak ‘BBB' olarak belirledi. Kredi notunun görünümü ise ‘Durağan' olarak belirlendi. Fitch aynı zamanda, Yerli Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecesi Notu ile Uzun Vadeli Birincil Teminatsız Derecelendirme Notunu da birer kademe artırarak ‘BBB' seviyesine yükseltti. CCI'ın Ulusal Kredi notu ise en yüksek derece olan "AAA (tur)" olarak teyit edildi. Fitch, yayınladığı kredi raporunda, CCI'ın devam eden güçlü faaliyet karlılığının genişleme planının başarılı bir şekilde uygulanmasıyla desteklendiğini ve 2022 yılında neredeyse iki katına çıkan net satış gelirleri ve Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Karının (FAVÖK) not artışında etkili olduğunu belirtmiştir. Kredi notu, CCI'ın ana pazarlarındaki konumu, güçlü sermaye yapısı ve meşrubat sektörünün dayanıklılığı ile desteklenmeye devam etmektedir. CCI'ın kredi notu, aynı zamanda, Fitch'in ilgili metodolojisi çerçevesinde The Coca-Cola Company'nin stratejik desteğinden de olumlu etkilenmektedir.

 HALKB (Nötr): Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurulu lisansı ile kurumsal yönetim derecelendirme faaliyetinde bulunan JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından gerçekleştirilen dönem incelemesi sonucunda Bankamızın SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notu 10 üzerinden 9,46, görünümü ise Pozitif olarak belirlenmiştir.

 TUKAS (Nötr): Şirketimizin Torbalı fabrika yerleşkesinde çatı üzerine yerleştirilmiş olan  Güneş Enerjisi Panelleri ile oluşturulmuş 3,9 MWe gücündeki Güneş Enerji Santrali (GES) sistemi TEDAŞ'tan onay alınması neticesinde başarı ile devreye alınmıştır.

Akhisar, Niğde /Bor ve Manyas fabrikalarımız için Güneş Enerji Santrali kurulumuna yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

 EUREN (Nötr): Şirketimizin 2022 yılı mayıs ayında  mevcut Güneş enerjisi santrali yatırımlarına ilave olarak başladığı 3.6 MW büyüklüğündeki Güneş enerjisi santrali yatırımı, ön kabulleri yapılarak bugün itibarıyla devreye alınmıştır.Bu santralle birlikte 6 fabrikamızın tamamının toplam 137.000  M2 çatısına Güneş enerjisi paneli uygulanmıştır.

Bu yatırımla birlikte toplam kurulu güç 14,6 MW a çıkmış olup yıllık enerji ihtiyacının ortalama % 40 ını karşılar hale gelmiştir.

 AKFGY(Nötr): Yönetim Kurulumuzun 24.04.2023 tarihli kararı kapsamında; bugüne kadar toplam 30.000.000 adet pay geri alınmış olup sermayeye oranı %2,31'dür.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler