img
logo
Hızlı Menü
Arama

5 Mayıs 2023, Cuma


Seçim sürecine sayılı günler kalması ve seçim sonrası nasıl bir politika izleneceğine dair bilinmezlik belirsizliğin artmasına neden oluyor. Bu belirsizlik sürecinin daha da uzaması ve seçimin 2. tura kalması Borsa İstanbul üzerindeki baskıyı daha da artırabilir. İçerisinde bulunduğumuz dönemde açıklanmaya devam eden şirket finansallarında kârlılıklar beklenti üzerinde gelse de bu şirketlerin piyasa değerine yansımadığı ve satış baskısının yüksek olduğu bir dönemdeyiz.

Küresel piyasalarda ise bugün gözler Tarım Dışı İstihdam verisinde olacak. Çarşamba günü gerçekleşen FOMC toplantısı sonrasında Powell gelecek verilerin öneminden bahsetmişti. Her ne kadar bir sonraki Fed toplantısına uzun bir süre olsa da istihdam tarafının güçlülüğünü gösteren bu veri önem arz edebilir. Euro bölgesinde ise dün piyasa beklentilerine paralel olarak 25 bps’lik bir artışa gidildi. ECB Başkanı Lagarde’de yaptığı açıklamada verilerin öneminden bahsetti ve enflasyonun görünümüne ilişkin yukarı yönlü risklerin devam ettiğini bildirdi.

Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

EUREN (Sınırlı Negatif): 26.12.2022 tarihinde başladığını duyurduğumuz Romanya'da kurulu kapı ve  pencere tesisinin satın alma görüşmeleri, satın alma fiyatında anlaşma sağlanamaması nedeniyle süreç sonlandırılmıştır.

TSKB (Nötr): Bankamız, Avusturya Kalkınma Bankası (Oesterreichische Entwicklungsbank, OeEB) ile, Türkiye genelinde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının finansmanında kullandırılmak üzere 04.05.2023 tarihinde 25 milyon euro tutarında kredi sözleşmesini imzalamıştır.

ALKIM (Pozitif): Şirketimiz potasyum sülfat gübresi üretimi için gerekli hammadde bağlantısını gerçekleştirdiğini duyurmuştu. İthal edilen potasyum klorür Afyon Dazkırı Potasyum Sülfat Tesislerimize ulaşmış olup, üstün kaliteli, %100 suda çözünür potasyum sülfat gübremizin üretimi tekrar başlamıştır. Organik tarım sertifikalı gübremiz öncelikle Türk tarımına tahsis edilecektir.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

BIST 100 endeksi dün günü 4484 seviyesinde tamamlarken işlem hacmi 41.1 milyar TL ile aylık ortalaması altındaki seyrini korudu. Akşam seansında VİOP30 kontratının hareketi yatay bir açılışa işaret ediyor. Kısa vadede hem günlük hem de saatlik periyotlarda düşüş trendi belirgin olmakla beraber, 200-250 günlük hareketli ortalamalara yakın dip arayışı içerisinde yatay bir seyir görülebileceğini düşünüyoruz. Teknik açıdan yukarı hareketin güçlenmesi ve kısa vadede geçerli düşüş trendinin bitmesi için endeksin 4600 seviyesi üzerinde saatlik kapanışlar yapması gerekmektedir.

 

Dirençler: 4447 / 4280 / 4100
Destekler: 4600 / 4680 / 4784

 

VIOP Teknik Görünüm

Dün akşam seansını yatay seyirle 5379 seviyesinde tamamlayan viop30 kontratında kısa vadede düşüş trendi devam etmektedir.  Teknik açıdan 5500 seviyesi üzerinde saatlik kapanışlar gelmediği sürece gün içi yükselişlerde temkinli olunması gerekmektedir. Ancak 5500 üzerinde tutunma sağlanabilirse yukarı yönlü eğilimin güçlenmesi adına önemli sinyaller alınabilir. Gün içerisinde kritik destek bölgesi olarak 5300-5260 seviyelerini takip etmekteyiz. 5500’ün aşılması durumunda ise artabilecek risk iştahı ile 5620 seviyesi hedeflenebilir.

 

Dirençler: 5600 / 5800 / 6060
Destekler: 5400 /  5300 / 5100

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler