img
logo
Hızlı Menü
Arama

21 Temmuz 2022, Perşembe


Küresel piyasalarda yükseliş ivmesini hızlandıran enflasyon rakamları sonrasında bugün merkez bankalarının alacakları kararlar piyasalar açısından önemini koruyor. TCMB tarafından herhangi bir değişiklik beklenmese de Avrupa Merkez Bankası için faiz artışına gidilmesi tahmin ediliyor. Şu an için 25 baz puan artış ihtimali yüksek olsa da 50 baz puanlık artış ihtimali de masada. Enflasyonun yükselişinde gıda ve enerji fiyatlarında yaşanan yükseliş etkisini sürdürüyor.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalar neticesinde ilerleyen günlerde tahıl koridoru planının uygulanmaya başlamasının temenni edildiğini bildirdi.
ABD borsalarında ise teknoloji sektöründeki şirketlerin bilançolarının beklenilenden daha iyi gelmesiyle yükseldi. Nasdaq Çarşamba günü %0,15 seviyesinde değer kazanırken Dow Jones %0,15 ve S&P500 %0,59 seviyesinde yükseldi. Sabah saatlerinde ise merkez bankası kararlarının ağırlıklı olduğu bu günde ABD vadelileri yatay bir seyir izlemektedir.

Borsa İstanbul’da ise Çarşamba günü %0,93 seviyesinde yükseliş gerçekleşerek günü 2525 puandan tamamlandı. Endekste öne çıkan sektörler metal, sınai ve gıda olurken endekste yaşanan yükselişte pozitif etki TUPRS, EREGL ve TCELL hisselerinden geldi. Sabah saatlerinde Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 832 seviyesinde bulunurken Türkiye’nin devlet tahvillerinin getirilerinde genele yayılan bir düşüş izlenmektedir. Türkiye’nin 2 yıllık devlet tahvili %21,71 seviyesine gerileme gösterirken 5 yıllık tahvil %16,90 10 yıllık tahvil ise %16,98 seviyesine yükseldi.
 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, betası yüksek TUPRS ve EREGL hisse senetlerinde yaşanan yükselişin önemli katkısıyla günü pozitif kapattı. Yukarı yönlü eğilim baskın olsa da olası kâr satışlarının gelmesi durumunda aşağıda 2470 seviyesi destek bölgesi olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketin devamında ise 2586 seviyesi direnç bölgesi olarak geçerliliğini korumaktadır.

Dirençler: 2586 / 2684 / 2750
Destekler: 2470 / 2361 / 2310

 

VİOP Teknik Görünüm


Viop endeks kontratında yukarı yönlü hareketin devamı için 2804 seviyesi önemli bir direnç seviyesi olarak izlenebilir. Bu seviyesinin kırılması halinde 2885 ve 2939 seviyeleri bir sonraki direnç bölgeleri olarak gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise 2739 – 2700 bölgesi destek olarak izlenebilir.

Dirençler: 2804 / 2885 / 2939
Destekler: 2739 / 2700 / 2639

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler