img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

7 Mayıs 2024, Salı

Avrupa’nın öncü, Türkiye’nin trafo ve anahtarlama ürünlerinde lider yerli üreticisi olan Astor Enerji, 2022 yılı İSO 500 verilerine göre Türkiye’nin 128. en büyük sanayi kuruluşu olup, devam eden yatırımları ile birlikte dünyanın enerji alanında sayılı şirketlerinden biri olmayı hedeflemektedir.
 

Şirket Hakkında


1983 yılından itibaren enerji alanında hayatımızın önemli bir parçası olan Astor Enerji elektrik üretim, iletim, dağıtım sektörleri ve endüstriyel tesisler için güç ve dağıtım transformatörleri ile orta ve yüksek gerilim ekipmanları (şalt malzeme) üretmektedir. 105 bin m2’lik kapalı alanda, tek çatı altında hali hazırda Avrupa’nın öncü transformatör üretim tesisi olmakla beraber devam eden yatırımları ile birlikte dünyanın enerji alanında sayılı şirketlerinden biri olmayı hedeflemektedir. Şirket, Türkiye'nin en büyük 128. sanayi kuruluşu olup, 153'ü uzman AR-GE personeli olmak üzere 2000'den fazla çalışanla faaliyetlerine devam etmektedir.


Finansallar Hakkında


Şirket TMS 29 (enflasyon muhasebesi) kapsamında satış hasılatını yüzde 22,7 oranında artırarak 16,9 milyar TL’ye yükseltmiştir. Etkin maliyet yönetimi ile brüt kâr marjının yüzde 38,3 seviyesinde gerçekleşmesi ile brüt kâr yüzde 54,8 oranında artarak 6,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Artan ciro ve brüt kâr marjının da etkisi dahilinde FAVÖK yüzde 60,3 oranında artarak 5,8 milyar TL olarak kaydedildi. Şirket bütün etkenler dahilinde net kârını enflasyon muhasebesi dahilinde yüzde 125,4 oranında artırdı. Astor Enerji halka arz değerlendirme raporuna göre ilgili dönemi ciroda beklentinin yüzde 175, FAVÖK’te ise beklentinin yüzde 228 üzerinde başarı ile tamamladı.
 

Fabrika Konsolidasyonu ve Yatırım


Astor Enerji, gerçekleştirmekte olduğu faaliyetlerinden elde ettiği cironun yüzde 44,4’lük kısmını dağıtım transformatöründen (Enerji santrallerinden çıkan elektriğin gerilim ve akım seviyelerinin değiştirilmesine olanak sağlayan dağıtım transformatörleri, enerjinin son tüketicinin uygun bir şekilde kullanabileceği bir forma dönüştürülme işlevi görür) elde etmektedir. Şirketin cirosunun yüzde 30 gibi önemli bir bölümünü ise güç transformatörleri (Güneş panelleri veya rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji, güç trafoları aracılığıyla elektrik şebekesine iletme işlevi görür) oluşturmaktadır. Şirket faaliyetlerinde güç ve dağıtım transformatörlerinin önemli bir payı olmakla beraber, şirketin yüksek ve orta gerilimli anahtarlama ürünlerinde elde ettiği başarı, entegre sistem satışı noktasında şirketin tedarikçi olarak tercih edilebilir olma nedenleri arasında yer almaktadır.

Şirket, TEİAS ile doğrudan çalışmasının beraberinde Türkiye’de faaliyet gösteren 21 adet enerji dağıtım şirketinin de tamamı ile ticari ilişki içerisinde olması bütün bunların beraberinde elektrik üretim ve endüstriyel tesislerle taahhüt şirketleri beraberinde çok geniş bir müşteri yelpazesi bulunmaktadır. Bu durumda şirketin sipariş takviminin yoğunlaşmasına ve hâlihazırda sürdürmekte olduğu faaliyet alanlarında en erken teslimatı gelecek 2 yıl sonrasına planlamasına neden olmaktadır. Gelecek dönemde özellikle ABD ve Avrupa’da 20. yüzyılın 2. yarısında kurulan transformatörlerin kullanım süresinin sonlarına gelmesi güçlü talebin devam edeceğinin önemli göstergeleri arasında yer almaktadır. Şirkete yönelik bu ürün talebi ve geleceğe yönelik olumlu beklentiler Astor’un ek yatırım kararlarının alınmasını beraberinde getirmiştir. Bu paralelde şirket Ankara’da ASO 2. OSB içerisinde satın aldığı 250 bin m² lik arsa üzerinde yeni fabrika yatırımının 2024 yılında tamamlanmasını planlamaktadır. Bu planlama ile mevcut fabrikadaki orta ve yüksek gerilimli anahtarlama ürünleri yeni fabrika binasına taşınacak olup eski fabrikada boşalan kısımda ise güç ve dağıtım trafolarının kapasite artışı için yeterli genişleme alanı açılmış olacaktır. 140 bin m² olan mevcut fabrika sahası ile kıyaslandığında, 250 bin m² lik yeni fabrika sahası teslimat sürecinin kısaltılması, kâr marjı yüksek ürün, farklı ürün gruplarının üretimi ve kapasite artırımı açısından şirkete önemli bir ivme kazandıracaktır.

Şirket, faaliyet göstermekte olduğu alanlara ilişkin son dönemde farklı şirketlerin de yatırım gerçekleştirmelerine karşın bu alanda lisans alma ve test geçme süreçlerinin önemli zorluklar içeriyor olmasından dolayı yakın vadede pazar payında rekabet dolayısıyla bir daralma beklememektedir.
 

Şirketin Geleceğe Yönelik Beklentileri


•       Şirket ürettiği ürünlerinin tamamını ihraç edebilme imkanına sahip olmasına rağmen iç pazardaki güçlü konumunu da korumak istiyor. Yurt içi ve İhracat satışlarının dengelemeyi İhracatın toplam satışlar içerisindeki payını kısa vadede %50 seviyesine taşımayı hedefliyor.

•       Şirket ürettiği ürünlerinin tamamını ihraç edebilme imkanına sahip olmasına rağmen iç pazardaki güçlü konumunu da korumak istiyor. Şirket Avrupa’da ölçeğini daha da büyütmek istiyor. İspanya ve Avrupa’ya daha yakından hizmet verebilmek üzere Satış Sonrası Hizmetler Bölümünü İspanya’da yapılandırıyor.

•       Şirket 2030-2035 yılına kadar pazardaki büyümesinin devam etmesini bekliyor.

•       Şirket güncel piyasa koşullarında elde ettiği brüt kâr marjının daha da üzerine çıkabilme potansiyeli barındırıyor. Fakat bu durum stratejik olarak şirket tarafından benimsenen bir durum değil.

•       07.05.2024 tarihli KAP açıklamasında Yönetim Kurulunun %30 oranında temettü dağıtımı teklifi Genel Kurul onayına sunuluyor. 2 Ağustos itibariyle temettü dağıtımı gerçekleştirilecek.

•       Şirket hammadde konusunda önemli bir tedarikçi konumunda bulunduğundan dolayı fiyat değişimleri öncesinde bilgilendirilmeler sayesinde hammadde fiyat artışlarına karşı riski önemli ölçüde absorbe edebiliyor.

•       Şirket kârlı ve güçlü özkaynak yapısını gelecek dönemler için de sürdürmeye devam ettirmeyi amaçlıyor. Şirket’in 2024 ve 2032 yılları arasındaki süreçte yüzde 7’lik büyüme beklentisi bulunuyor. 2024 ve 2025 yılları için sırasıyla 575 milyon dolar ve 826 milyon dolarlık bir ciro beklentisi var. Şirket sürdürülebilir brüt kâr marjı olarak yüzde 38,x FAVÖK marjı olarak ise 34,x olarak baz almaktadır.

•       Şirketin aktif olarak bulunan 13 kilowatt’lık yenilenebilir enerji kaynağına 2023 yılında Ankara’da başlayan ek 14 kilowatt’lık bir enerjinin de dahil edilmesi ile toplamda 27 kilowatt’lık enerji elde edecek. Bu miktar şirketin kullanmakta olduğu enerji ihtiyacının tamamını karşılarken, şirkete 11 kilowatt’lık bir enerji satışı gerçekleştirebilme alanı yaratıyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler