img
logo
Hızlı Menü
Arama

3 Şubat 2023, Cuma


TOASO - 2022 4. Çeyrek Finansal Sonuç Değerlendirmesi

Şirket, 2022 yılının dördüncü çeyreğinde 2.724 milyar TL’lik konsensüs beklentilerinin üzerinde 3.498 milyar TL tutarında net kâr açıkladı. Şirket, 2022 yılının toplamında ise kârlılığını yüzde 143,8 oranında artırarak 8.562 milyar TL’ye ulaştı. 

Tofaş, yıl genelinde satışlarını 2021 yılına göre yüzde 120,8 oranında artırarak 65.545 milyar TL’ye ulaştı. Bu satışların yüzde 36’lık kısmı yılın son çeyreğinde gerçekleşti. Şirketin son çeyrekteki brüt kâr marjı 2022 yılının diğer çeyrekleri üzerinde yüzde 20,5 oranında gerçekleşse de 2021 yılının son çeyreğinde ulaştığı marjın altında kaldı. Yıllık bazda ise brüt kar marjı yüzde 18,8 seviyesine gerileme gösterdi. Kârlılığın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinde önemli bir rol üstlenen brüt kâr marjındaki yükselişin yanı sıra 378 milyon TL’lik ertelenmiş vergi geliri de şirket finansallarını pozitif yönde etkiledi. Bu kaleminde etkisi ile net kâr marjı çeyreklik olarak yüzde 14,9 seviyesine ulaştı. Yıllık bazda ise net kâr marjı yüzde 11,1 seviyesinden yüzde 13,1 seviyesine yükseldi.

Otomotiv Sanayi Derneği verilerine göre toplam üretim Türkiye’de 2022 yılı Ocak – Aralık döneminde bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında artarak 1.353 milyon adet oldu. Tofaş Türk Otomobil Fabrikası tarafından gerçekleştirilen üretim ise 270 bin olarak gerçekleşti. Tofaş gerçekleştirdiği bu üretim ile toplam üretim içerisindeki payını yüzde 19,5’e yükseltti. Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre 2022 yılında yurtiçinde 783 bin adet satış gerçekleşirken Tofaş şirketinin yıl içerisindeki üretimi 150 bin adet olarak gerçekleşti.

Şirket, 2023 yılı için adet bazlı satışlarını yüzde 3 – 9 arasında artırarak 155 – 165 bin adete yükseltmek ve vergi öncesi kârını yüzde 12’nin üzerine çıkarmayı hedeflemektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler