img
logo
Hızlı Menü
Arama

20 Ocak 2023, Cuma


Dün haftalık menkul kıymet istatistikleri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından faiz kararı açıklandı. Önceliği TCMB’ye vermek gerekirse politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek yüzde 9 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metninde ise kritik bir öneme sahip olan mevcut politika faizinin yeterli görüldüğü ifadesi kaldırıldı. Bu TCMB’nin gelecek aylarda olası bir faiz indirimi yapma ihtimalini ortaya çıkardı. Faiz indirimi, büyümenin Türkiye için önemli olduğu bugünlerde küresel ekonomilerdeki resesyon ve jeopolitik belirsizlikler büyüme ivmesini korumak için önem arz edebilir.

Dün açıklanan geçtiğimiz haftanın menkul kıymet istatistikleri ve döviz tevdiat hesaplarında bir inceleme yaptığımızda, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi toplamında 25,4 milyar dolarlık bir gerileme gerçekleşti. Yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi toplamı net tutar değişikliği ise 68 milyon dolarlık bir artış gözlemlendi. Döviz tevdiat hesaplarında ise yükseliş dördüncü haftasında da devam ediyor. Gerçek kişilerin yabancı para mevduatı 107 milyar dolara yükseliş gösterirken tüzel kişilerin yabancı para mevduatı 79,65 milyar dolara yükseldi. Toplamda ise döviz tevdiat hesapları 3,41 milyar dolar artış göstererek 198,07 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kur Korumalı Mevduat ise geçtiğimiz hafta sınırlı da olsa bir artış gözlemlendi. 3.4 milyar TL’lik giriş ile toplamda 1.374 trilyon TL’ye yükseldi. 

Borsa İstanbul’da ise geçtiğimiz hafta gelen satışların takibinde tepki alımları bu haftanın genel olarak tamamında etkili oldu. Bu paralelde Bist100 yüzde 0,71 artış göstererek dün günü 5422 seviyesinden tamamladı. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlamak endekste pozitif görünüm için önem arz ederken olası bir aşağı yönlü hareketlerde de 5350 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Borsa İstanbul’da bugün hafif alıcılı bir açılış bekliyoruz. 

 

Şirket Haberleri

 

SPK’nın dün yayınladığı bültende Bülbüloğlu Vinç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzını onayladı.

SPK’nın dün yayınladığı bültende Bera Holding’in bedelsiz sermaye artırımını onayladı. Şirket sermaye artırımı ile mevcut 341.600.000 TL’lik sermayesini 683.200.000 TL’ye yükseltecek.

GESAN: Şirket, ILGAZ İNŞAAT A.Ş.'nin Ankara/Polatlı ve Mersin'de bulunan şubelerinin elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere Ankara İli Polatlı İlçesinde bulunan fabrikasına, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin 5.1.h maddesi kapsamında Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santralleri yapılması hususunda ILGAZ İNŞAAT A.Ş.'den sipariş almıştır. Sipariş bedeli vergiler hariç toplam 420.000, dolardır.

COSMO: Bağlı ortaklık Cosmos Mühendislik A.Ş. yurtiçi yeni müşterisi ile 19.01.2023 tarihinde endüstriyel bir tesisin skada ve otomatik kontrol sistemleri altyapısı, projelendirme, uygulama devreye almaya yönelik iş akdi imzalamıştır. Sözleşmenin toplam bedeli KDV dahil 12.472.600 'dür. 

KONTR: BORU HATLARI İLE PETROL TAŞIMA A.Ş. (BOTAŞ) tarafından düzenlenen 2022/1105053 İKN'lu  "Doğubayazıt Kompresör İstasyonu Atık Baca Gazı Isısının Enerji Dönüşümü Projesi" işi ihalesinde vergiler hariç 349.800.000,00 TRY bedelle en iyi teklifi vererek 1. Sırada yer almıştır.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Perşembe günü yüzde 0,71 yükseliş göstererek günü 5422 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5480 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5350 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5480 / 5550 / 5700
Destekler: 5350 / 5250 / 5050

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, Perşembe günü yüzde 0,94 yükselerek günü 6102 puandan tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 5790 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5625 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 6160 / 6300 / 6500
Destekler: 6000 /  5800 / 5600

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler