img
logo
Hızlı Menü
Arama

19 Ağustos 2022, Cuma


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün gerçekleştirdiği bu yılın sekizinci PPK toplantısında beklentilerin aksine 100 baz puan bir indirim gerçekleştirerek 1 hafta vadeli repo faizini yüzde 13 seviyesine indirdi. Gerçekleştirilen bu faiz indiriminin ana nedeni olarak üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergelerde iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybı gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır. PKK toplantısında yüzde 13 seviyesine indirilen faiz oranına ilişkin TCMB, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirdi.

TCMB tarafından alınan bu karar ile endekste öncelikli satışlar izlendi. Daha sonra piyasada büyümeye yönelik atılan bu adımın algılanmaya başlamasıyla Borsa İstanbul Bist100 endeksi 3000 psikolojik direnç noktasını kırarak günü 3020 seviyesinde tamamladı. Endekste en çok yükselen sektör metal ana sanayide gerçekleşirken yükselişte endekse pozitif etki TUPRS, EREGL ve SISE hisselerinden geldi.

Küresel piyasalarda ise endeksler hafif pozitif bir kapanış gerçekleştirdi. Nasdaq dün yüzde 0,26 seviyesinde değer kazanırken S&P 500 yüzde 0,23 seviyesinde yükseliş gösterdi. Avrupa piyasalarında ise Dax vadeli endeksi yüzde 0,52 seviyesinde değer kazandı. Sabah saatlerinde ABD vadeli endekslerinde görünüm hafif negatif olarak izlenmektedir.

Euro Bölgesi’nin enflasyon rakamı yıllık bazda yüzde 8,9 gerçekleşerek beklentilere paralel geldi. ABD piyasalarında ise işsizlik haklarından yararlanma başvuruları beklentilerin altında gelerek 250K olarak gerçekleşti.
 

Şirket HaberleriDNISI: Şirket, fabrikalarında üretilen Dinamik markalı yatırım ürünlerinin ihracatı konusunda Doğu Avrupa’da yerleşik bir firma ile iş birliği ve yurt dışı satış sözleşmesi imzalamıştır. 2.900.000.00 USD tutarında hacme sahip olan söz konusu sözleşmede teslimatlar 31.12.2023 sonuna kadar gerçekleşmesi planlanmaktadır.

DNISI: Şirket, Pronet A.Ş. İle 36 ay süre ile kiralama sözleşmesi imzalamıştır. İmzalanan sözleşme kapsamında toplam 41 araç kiralanmış ve Ciro büyüklüğü olarak KDV harim 16.199.100 TL olarak belirtilmiştir. Ayrıca şirket, Waternet Su Hizmetleri A.Ş. İle 36 ay süre ile kiralama sözleşmesi imzalamış ve toplam 7 araç kiralanmıştır. Ciro büyüklüğü olarak KDV hariç 2.017.700 TL olarak belirtilmektedir.
 

BİST Teknik GörünümBist100 endeksi, dün psikolojik direnç noktası olarak görülen 3000 seviyesi aşarak günü 3020 seviyesinde tamamladı. Endekste yaşanan yükselişin devam etmesi halinde 3034 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 2960 seviyesi öncelikli destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3034 / 3100 / 3160
Destekler: 2960 / 2925 / 2840

 

VİOP Teknik GörünümViop 30 endeks kontratı, dün gelen güçlü alımlar ile günü 3339 seviyesinde tamamladı. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi 3355 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 3300 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3355 / 3500 / 3577
Destekler: 3300 / 3210 / 3100

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler