img
logo
Hızlı Menü
Arama

2 Aralık 2022, Cuma


FED Başkanı Powell tarafından “daha güvercin” mesajların gelmesi, piyasalarda önemli kırılmaları da beraberinde getiriyor. FED’in faiz artışlarında “daha düşük tonajlarla” ilerleyeceği yönündeki mesajlar, ABD’de enflasyonist baskının hafifleme eğilimi göstermesi ve dolar endeksin 105 seviyesinin altına gerilemesi, özellikle ons altın tarafında ciddi hareketliliği destekledi.

Ons altın 1-2 Aralık işlemlerinde; yaklaşık 4 ay sonra 1800 doların üzerine çıktı. Bu seviyeler; bu tarih itibarıyla 1795 dolarda bulunan ve uzun vadeli trend dönüşümlerine işaret eden 200 günlük hareketli ortalamanın da üzerinde bulunması bakımından önem arz etmekte. Hatta 200 günlük ortalamanın bulunduğu 1795 dolar seviyesi, 2 Aralık işlemlerinde destek noktası olarak öne çıkmakta.

Bundan sonraki süreçte; aralık ortasında açıklanacak ABD enflasyonu dikkatle takip edilecek. Kasım ayı enflasyon rakamına dair beklentiler, yüzde 7,5 civarında yoğunlaşmış durumda. Bu seviye ve daha altında gerçekleşecek bir kasım ayı enflasyonu; dolar endeksinde daha da zayıflama ve ons altında daha da ivmelenme şeklindeki piyasa reaksiyonunu destekleyecektir.

Kısa vadede ons altına dair beklentilere bakacak olursak;

- Hızlı yükselişin ardından ons altın; öncelikle 1795-1786 bölgesi sağlamlaştırmak isteyebilir.

- Bu gerçekleştikten sonda, ABD verilerinin de pozitif destek vermesiyle birlikte 1807 dolar ve üzerindeki fiyatlamaları görebiliriz.

- 1807’nin sağlam bir destek konumuna gelmesi halinde ise; daha orta vadede 1870 dolara varabilecek yükselişler söz konusu olabilecektir.

- Mevcut şartlar altında daha olumsuz bir tablo söz konusu olursa; 1786-1730 aralığına doğru bir salınma riski göze alınmalıdır. 1730 dolar seviyesi, mevcut küresel ekonomik şartlarda devam edildiği müddetçe “en kötü senaryo” olarak not edilmelidir.

- Ons altında bugün bulunulan seviyelerin daha da altında “long” yönlü maliyetlenen yatırımcıların, pozisyonlarını koruması daha doğru bir strateji olarak öne çıkmaktadır.

- “Short” pozisyon açmak isteyenler ise; “stop” seviyelerini de belirleyerek, 1807 direncinin aşılamadığını görmeliler ve 1795-1786 destek bölgesinin gücüne dikkat etmeliler.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler