img
logo
Hızlı Menü
Arama

27 Eylül 2022, Salı


Dünya piyasalarında son ayların en hareketli dönemleri yaşanıyor. Ana senaryoda dolar güçlenirken, pariteler ve değerli metallerde ciddi kayıplar yaşanıyor. Bu süreçte GBP/USD paritesinde 1,10’un altına, EUR/USD paritesinde ise 0,96 sınırına kadar geri çekilmeler oldu. Bu rakamlar İngiliz ve AB para birimleri için son çeyrek asrın en zayıf seviyelerine işaret etti.

ABD’de enflasyonun aylardır yüzde 8’in üzerinde kalması ve burada katılaşması, ABD Merkez Bankasının da ciddi anlamda agresifleşmesini beraberinde getirdi. FED, son 40 yılın en sıkı para politikasını uyguluyor. Eylül ayı faiz toplantısında politika fonlama oranını yüzde 3,25’e kadar yükselten FED; önceliğinin enflasyonu düşürmek olduğu, faizlerin uzunca bir süre yüksek seviyede kalacağı, bu politikanın büyümeye zarar verip vermeyeceği konusunda bir öngörüsünün bulunmadığı ve yumuşak iniş senaryosunun da tehlike altında olduğu mesajını verdi. Bu net mesajlar ve uygulanan sıkı politikası üzerine piyasalarda fırtına koptu. Dolar tahvil faizleri yüzde 4’ün üzerine çıktı. Dolar endeksi de 114 seviyesine ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı.

Doların güçlenmesi, özellikle ons altında da ciddi baskı oluşturdu. Ons, 1640 doların da altında sarkarak, son 30 ayın en düşük seviyelerini gördü. Bu arada Türkiye’de de dolar/TL paritesi 18,50’ye yaklaşarak, küresel anlamda yaşanan hareketlerden etkilendi.
Bütün bunlar, Türk halkının en çok tercih ettiği yatırım araçlarından olan gram altına da yansıdı. Gram altın, 970 liranın altını görerek, son 2 ayın en düşük değerine geriledi. Bu gelişmeler üzerine yatırımcılar ve tasarruf sahipleri; “Altın alınır mı”, “Altın yükselir mi”, “Altın düşer mi”, “Altın hedef fiyat”, “Altın beklenti” gibi soruların cevaplarını aramaya başladı.

Gram altını etkileyen iki önemli değer olduğunu biliyoruz; bunlar dolar ve ons... Dolayısıyla gram altın fiyatlarını değerlendirirken, her ikisinin de geleceği önemli...

- ONS tarafında; kısa vadeli beklentiler çok iyi değil. ABD’de faizlerin 2023’te de yüksek kalacağı öngörüleri, ons altını baskılıyor. Son 2 yıllık süreçte önemli desteği olan 1680 doları aşağı kıran ons için, artık 1655-1680 dolar direnç olarak takip edilecek. Onsun 1800 dolar ve üzerine doğru hareketi, en az 1 çeyrek ötelenmiş durumda gibi görünüyor.
- Dolar/TL tarafında ise; kısa ve orta vadeli beklentiler daha güçlü bir ABD para birimine işaret ediyor. TCMB’nin gevşek para politikası uygulaması da dolar/TL tarafında düşüş beklentilerini “daha zayıf” tutuyor. Bu kapsamda OVP ve TCMB anket beklentileri de, dolar/TL’de 2022 sonunda, 19 TL üzerinde bir fiyatlamaya işaret ediyor.

Bütün bu denklemde gram altın için bir değerlendirme yapmak gerekirse;
- Gram altın kısa vadede ‘ons’tan daha çok, dolardan destek görecek.
- 24 Mayıs 2022 tarihinde 955 TL’yi aşan gram altın; o günden sonra sadece dört defa 955 TL’nin altını test etmiş, ancak orada kalıcı olmamış.
- Yine aynı süreçte gram altın iki defa (13 Haziran ve 10 Ağustos) 1043 TL seviyesini test etmiş.
- Son dört ayda hareketler; 947-1043 arasında, yaklaşık 100 liralık ve yüzde 10’luk bir bantta gerçekleşmiş.
- 2022 Eylül ayı son hafta işlemlerinde görülen 970 TL’ye yakın seviyeler, gram altının son 4 aylık süreçteki dip noktalarına yakın seviyelere işaret ediyor.
- Ons tarafında güçlü dolar baskısının fiyatlara bir miktar dahil olduğu ve dolar/TL’nin de daha diri duracağı ana senaryoda; gram altın için 955-980 TL bölgesinin bir “dip çalışması” alanı olması, daha kuvvetli bir ihtimal olarak öne çıkıyor.
- Bu kapsamda gram altın yatırımcılarının “dip çalışması” bölgesinde kademeli olarak fırsat kollaması, daha uygun bir yatırım stratejisi olarak öne çıkabilir.
- RİSKLER: Ons altında baskının artması, 1550 dolara kadar bir geri çekilmeyi mümkün kılabilir ki; böyle bir ihtimal, gram tarafında da 950 TL ve daha altında bir fiyatlamayı gündeme getirebilir.


27.09.2022, Saat 10.00 baz alınmıştır.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler