img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

8 Eylül 2023, Cuma

11 Ocak 2023’te 12,50 TL’den borsaya açılan ASTOR Enerji; 150,00 TL’nin üzerini test etti ve 8 ayda 11 kat yükseliş kaydetti.

Peki hisseyi bundan sonra neler bekliyor?

Borsa İstanbul’da halka arz furyası devam ederken; yeni açılan şirketlerin performansları da göz dolduruyor. 2023 yılında halka arz olan şirketlerden ASTOR Enerji özellikle dikkat çekiyor. Enerji sektöründe güç transformatörleri, dağıtım transformatörleri, trafo merkezleri ve anahtarlama ürünleri alanında faaliyet gösteren ve bu faaliyet alanıyla enerji yatırımlarının tamamında yer alabilme potansiyeli taşıyan ASTOR Enerji;  11 Ocak 2023 tarihinde borsaya açıldı. 12,50 TL fiyattan BİST’e merhaba diyen ASTOR hisseleri, sürekli yükseliş trendinde hareket ederek, ağustos ayı kapanışını 144,90 seviyesinden gerçekleştirdi. Böylece ASTOR, söz konusu süreçte %1059 değer kazanarak, hem yeni halka arzlar içinde hem de borsa genelinde en fazla kazandıran hisse olarak öne çıkmayı başardı.

BİST30 ENDEKSİNE DAHİL OLDU

ASTOR’un hisse performansı kadar; BİST30 endeksine dahil olması ve Kamuyu Aydınlatma Platformuna sıklıkla gönderdiği güçlü iş birliği anlaşmaları da dikkat çekici. Şirket, çeyreklik bazda net kârını önemli ölçüde artırdı. 2023 yılının ilk çeyreğinde 453,2 milyon TL olan şirketin net kârı, ikinci çeyrekte 1,615 milyar TL’ye kadar yükseldi. Marjların da iyi olması sebebiyle bu kârlılık artışının devam edeceği yönündeki güçlü beklentiler, hisse performansını etkiliyor.

640 MİLYON DOLARLIK SİPARİŞ

ASTOR Enerji, 2022 yılı haziran dönemine göre, hasılatını, bu yıl %68 oranında artırarak 4,7 milyar TL’ye taşıdı. 90’dan fazla ülkeye ihracat yapan şirket, 2023 yılının tamamı için 640 milyon dolarlık sipariş hedefliyor. 100 milyon dolarlık ek yatırım yaparak kapasite artışına gitme hedefi de bulunan ASTOR Enerji’nin özellikle faaliyet alanı hisseye avantaj sağlıyor.

YATIRIMCI NE YAPMALI?

Borsada şirket, Eylül 2023 itibarıyla 50 F/K ile işlem görüyor. Aynı dönemde PD/DD oranı da 23,00 seviyelerinde bulunuyor. Bu veriler hissenin yüksek çarpanlarla işlem gördüğünü gösteriyor. Temkinli/iyimser bir duruş, orta-uzun vadeli bir perspektif ve “kademeli” bir stratejiyle hisseye yaklaşılması önem taşıyor.

TEKNİK DEĞERLENDİRME

-ASTOR hissesi, 2023 Eylül ayının ilk haftasında 151,40 seviyesini test etti. 7 Eylül işlemlerinde ise 143,50’den kapanış gerçekleştirdi.

-Hissede geriye dönük olarak gerçekleşen son düşüş hareketi, 15-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti ve hisse 145,00’ten başlayarak 111,20 seviyesine kadar geriledi.

-Ardından yaşanan tepki hareketi ile tekrar 145,00 seviyesinin üzeri test edildi. Ancak (7 Eylül itibarıyla) 145,00 üzerinde kapanış gerçekleşmedi.

-Hissede bundan sonraki süreçte ve en kısa vadede, 25 Ağustos – 4 Eylül yükselişinin (111,20 – 151,40) FİBO 38,2 ve FİBO 50 seviyeleri (yani 136,00 – 131,00 bölgesi) önemli destek alanı olarak takip edilmeli.

-Hissede 145,00 üzeri günlük ve haftalık kapanışlar gerçekleşirse, tekrar ve ilk etapta 151,50 seviyesine doğru hareketlilik gündeme gelebilir.

-Güçlü iş birliği anlaşmaları ile dikkat çeken ve uzun vadeli beklentileri pozitif olan hissenin, yüksek çarpanlarla işlem gördüğü de gözden kaçmamalı.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler