img
logo
Hızlı Menü
Arama

1 Ağustos 2022, Pazartesi


Yaklaşık 4 haftadır yükseliş trendinde seyreden Borsa İstanbul’da pozitif seyir, ağustos ayının ilk işlem gününde de devam ediyor. Yeni haftaya 2600 puanın üzerinde başlayan endeks, yükseliş ivmesini devam ettiriyor. Hem içeride hem de dışarıda gelen pozitif sinyaller, borsa tarafında iştahı artırmış gibi görünüyor.

Dışarıda ABD Merkez Bankası’nın beklentiler paralelinde yüzde 0,75’lik faiz artışına gitmesi ve düşük gelen ABD büyüme rakamları sebebiyle önümüzdeki sürece dair faiz artış beklentilerinin gerilemesi; dolar endeksini, tarihi 109 seviyelerinden aşağı getirdi. Yeni haftaya dolar endeksi, 106 seviyesinin altında başladı. Bu durum, küresel piyasalarda olduğu gibi içeride de risk iştahını artırdı. 

İçeride ise oldukça pozitif gelen bilançolar sebebiyle hisse senetleri piyasasında yükseliş hareketi desteklendi. Yüksek enflasyon ve yüksek kur/yüksek dış talep denkleminde, 29 Temmuz itibarıyla açıklanan bilançolara bakıldığında, şirketlerin (ortalama olarak) kârlılıklarını, dolar bazında neredeyse yüzde 100’e yakın artırması dikkat çekti. Aynı zamanda birçok şirket, geçen yılın tamamında yakaladıkları kârlılık rakamlarına, bu yıl ilk iki çeyrekte ulaşmayı başardı. 

Borsada tarihi zirve, 8 Haziran’da, 2684,77 puanla görülmüştü. 1 Ağustos işlem gününün ilk yarısında 2630 puanın üzerini test eden BİST 100 endeksi, tarihi zirvesine de oldukça yaklaştı. Bilanço sezonu devam ediyor. Pozitif gelen finansallar ve yurt dışı piyasalardaki ılımlı iyimserlik borsayı desteklemeyi sürdürürse, tarihi zirvenin yeniden test edilmesi gündeme gelebilir. 

5 günlük ortalama seviyenin 2570’te bulunduğu BIST 100 endeksinde, bu seviye, muhtemel kâr satışlarında ilk destek olarak öne çıkabilir. Endeksin, 22 günlük ortalamanın da bulunduğu 2470 puanın üzerinde tutundukça, orta-uzun vadede pozitif duruşunu korumayı sürdürmesi beklenebilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler