img
logo
Hızlı Menü
Arama
UĞUR AYDIN

UĞUR AYDIN

8 Aralık 2023, Cuma

2023 yıl sonuna yaklaşırken yatırım araçlarının performansına baktığımızda yatırımcıyı en çok Altın’ın sevindirdiğini söyleyebiliriz. Yıl başından bugüne 72% nominal getiri sağlayan Gram Altın ocak-kasım arasında 60% yükselen TÜFE’yi geçerek enflasyona karşı da tasarruf sahibini korudu. Yıl başı itibariyle Dolar 54.5% Euro 56% yükselişle reel açıdan nötr seviyeye yakın bir getiri sunarken, BIST 100 (yıl başına göre) 43% yükselmesine karşın enflasyona karşı 2022 performansını gösteremedi ve reel olarak negatif bir getiri sundu. Faiz oranlarında yükselişle birlikte gösterge tahvil&bono tarafında da yıl başından bugüne 24.7%’lik kayıp yaşandı.

2024 yılını yatırım araçlarının performansı açısından ikiye ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Yılın ilk yarısında enflasyon ve faiz oranları yüksek seviyelerini koruyacak ve ekonomide belirgin bir yavaşlama olacak gibi görünüyor. Durgunluk, yüksek faiz ve enflasyonun bir arada bulunacağı stagflasyonist makro ortamda büyümeye duyarlı ve talep esnekliği yüksek sektörlerde faaliyet gösteren, aynı zamanda yüksek kredi faizlerinin olumsuz etkileyebileceği borç/sermaye oranı yüksek şirketlerin hisse senetlerinde baskı artabilir. Sermaye yoğun faaliyet gösteren ve ekonomik aktiviteye duyarlı demir çelik, otomotiv, beyaz eşya, çimento, tekstil, cam sanayi, inşaat, mobilya ve diğer dayanıklı tüketim sektörlerinde finansal performansın zayıfladığını görebiliriz. Buna karşılık büyümedeki yavaşlamaya karşı dayanıklı, talep esnekliği düşük, iskontolu ve olası yabancı alımı da görebileceğimiz havacılık, gıda ve giyim perakende, gıda ve içecek, Telekom, sigorta, banka ve holding sektörlerinin 2024 ilk yarısı boyunca ayrışabileceği ve hem endeks hem de enflasyon ve faiz oranı üzerinde getiri sağlayabileceği kanaatindeyim. Yılın ikinci yarısında ise düşüşe geçecek yıllık enflasyonla birlikte faiz oranları ve finansal koşullarda gevşeme beklentisi, büyümeye duyarlı ve ucuz kalmış sektörlerde fiyatlanmaya başlayabilir. Bu bağlamda yılın 2. yarısı için yukarıda saydığım ekonomik aktiviteye duyarlı sektörlerin öne çıkabileceğini düşünüyorum. 

2024’de Altın fiyatlarında yeni rekorların devam etme olasılığı yüksek. Hem FED’den gelebilecek faiz indirimlerinin önden fiyatlaması hem de küresel risk ve belirsizlikler altına talebi canlı tutabilir ve bu yıl gördüğümüz enflasyon üstü getiri performansı 2024’te de sürebilir. Bu nedenle portföylerde Gram Altın ve AltınS1 gibi yatırım araçlarına yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Yurt dışı hisse senetleri için de 2024 iyi bir yıl olabilir. Bu yıl S&P 500’de görülen 18% ve NADAQ endeksinde görülen 43%’lük yükseliş performansı, faiz oranlarında düşüş senaryosunda, gelecek yılda da devam edebilir. Bu nedenle 2024’te yurt dışı hisse senetlerini ve bu hisselere yatırım yapan fonları da yatırım alternatifleri arasında tutmak faydalı olacaktır. 

Diğer yandan ekonomi yönetiminde devam eden rasyonel hamlelerle Türkiye CDS priminde iyileşmenin devamına ek olarak artabilecek yabancı ilgisi, Türk tahvil ve Eurobond’larında da cazip getiriler elde edilmesine neden olabilir. Bu yıl tahvil yatırımcısı yükselen faiz oranları karşısında kayba uğrarken, gelecek yıl enflasyon ve faiz oranlarının düştüğü, CDS’te gerileme ve küresel finansal koşulların da desteği ile yabancı yatırımların arttığı bir konjonktür; Eurobond ve Tahvil yatırımında cazibeyi artırabilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler