img
logo
Hızlı Menü
Arama

22 Eylül 2022, Perşembe


ABD Merkez Bankası (FED), yüksek gelen ağustos enflasyonunun ardından merakla beklenen faiz kararını açıkladı. FED, beklentiler doğrultusunda 0.75 baz puanlık artışa gitti. ABD’de politika faizi yüzde 3,00-3,25 bandına yükseldi. FED Başkanı Powell da “Enflasyon rakamları, yüzde 2 olan hedeflerimizin oldukça üzerinde seyrediyor. Enflasyonist baskılar da yukarı yönlü devam ediyor. Faiz artışlarının sürdürülmesi görüşündeyiz. Bunun hızı da gelen verilere göre şekillenecek. Para politikasının erken gevşememesi gerekiyor. FED’in bu politikasının durgunluğa sebep olup olmayacağını da bilmiyoruz. Bu sebeple yumuşak iniş de çok kolay olmayacak” mesajını verdi.

FED ARDINDAN DÜNYADA DOLAR

FED’in kararının ve bu açıklamaların ardından piyasalara bakıldığında;
- Ekim ayında FED toplantısı olmayacak. İlk toplantı kasımda... Bu toplantıya ilişkin olarak da 0,75’lik faiz artışı büyük ihtimal dahilinde.
- Bu beklenti ile ABD 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 4,10 ile son yılların zirve noktasına ulaştı. Dolar endeksi de 111.50 ile zirve yaptı.
- Bütün bu denklemde dünya, güçlenen bir dolar ile karşı karşıya kaldı. Dolara karşı bütün para birimlerinde bir zayıflama görüldü.


DOLAR/TL HEDEF... DOLAR/TL BEKLENTİLERİ

Bundan sonraki süreçte Türk Lirasının geleceğine dair beklentiler de merak ediliyor. Yatırımcılar “Dolar beklentisi”, “Dolarda hedef”, “Dolar yükselir mi”  sorularının cevabını arıyor. Bu kapsamda Dolar/TL’ye ilişkin gelecek perspektiflerine bakıldığında, şu unsurlar öne çıkıyor:

- TCMB’nin faiz indirimi uyguladığı bu süreçte, “TL’nin dolar karşısında, bir miktar daha güç kaybının olabileceği” ihtimali ağırlık kazanabilir.
- Bu kapsamda dolar, geçen yıl aralık ayında gördüğü noktaya 22 Eylül’de ulaştı. 22 Eylül işlemlerinin ilk yarısında 18,38 TL ile zirve nokta görüldü.
- Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen “2022 Yılı Eylül Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi”ne göre de, yıl sonu dolar/TL beklentisi 19,51 TL seviyesinde gerçekleşti.
- Son açıklanan OVP’ye göre ise dolar kuru ortalaması bu yıl 16,62 TL olacak. Halihazırda bu ortalamanın gerçekleşmesi için de, dolar/TL’de yıl sonu itibarıyla 19 TL’nin üzerinde bir fiyatlama gerçekleşmesi gerekiyor.
- Yine yıllık cari açık beklentilerinin de, TCMB’nin son anketinde 45,9 milyar dolar seviyesinde oluşması, kur üzerinde stres oluşturabilecek bir yan unsur olarak dikkat çekmektedir.
- Ayrıca Rusya-Ukrayna cephesinde de “jeopolitik risk unsurlarının artabileceği” bir dönemin işaretleri alınmaktadır. Buradan gelebilecek haber akışı da dikkatle takip edilmeli. 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler