img
logo
Hızlı Menü
Arama

1 Eylül 2022, Perşembe


ABD Merkez Bankası Başkanı Powell başta olmak üzere birçok bölge başkanından gelen “şahin” açıklamalar, ons altını tekrar 1700 dolar sınırına çekti. FED’den gelen açıklamaların özünde “Enflasyonda yüzde 2 hedefine sıkı sıkıya bağlıyız. Faiz oranlarını yüzde 4’e yaklaştırmalıyız. Enflasyon hedefine ulaşana kadar da faizleri, gerekirse uzunca bir süre bu yüksek seviyelerde tutmalıyız” mesajı yer aldı.
Bu açıklamalar değerli metaller ve ons altın üzerinde “risk algısını azaltan” bir etki gösterdi. Ons altın, 6 hafta sonra 1700 dolar sınırına kadar çekildi. Gelişmeler, Kapalıçarşı’da gram altın fiyatını da etkiledi. Dört hafta sonra gram altın tekrar 1000 TL’nin altına geriledi.

Yatırımcılar da “Altın alınır mı” “Altın yükselir mi” “Altın daha fazla düşer mi” “Altın fiyatı beklentileri” gibi soruların cevaplarına odaklandı.

Bilindiği gibi gram altın; hem dolar hem de ons altına göre hareketlilik kazanıyor. Dolar/TL tarafında 18 TL’nin üzerinde kalıcı görünüm, gram altını destekliyor.

Bu durumda ons altındaki hareketler belirleyici olacak gibi görünüyor. Beklentilere bakıldığında; ons altında 1680 dolara kadar bir gerileme riski “yakınlaştı” gibi görünüyor. Bu kritik desteğin kırılması ise, onsta 1550-1600 dolara kadar varabilecek bir gerilemeyi gündeme getirebilir. (Burada ABD’den gelecek enflasyon ve istihdam rakamları, kritik önem taşımaktadır.)
- 1680 dolara kadar gerileme ve bu desteğin çalışması; gram altında da 990 TL’ye varabilecek bir düşüşü beraberinde getirebilir. (Dolar/TL tarafında da herhangi bir hareketlilik olmaması durumunda...)
- 1680 doların aşağı yönlü kırılması ise; gram altın tarafında 980 TL ve altına doğru bir yolculuk başlatabilir.

Her iki ihtimal dahilinde; gram altında “orta-uzun vadeli alım fırsatı kollamak” daha doğru bir strateji olarak öne çıkabilir. Dolar/TL tarafının, yılın geri kalan kısmında da güçlü durması beklentiler dahilinde... Gram altın, dolardan bulacağı destekle ‘ons’taki kayıpları birebir yaşamayabilir.

Öte yandan gram altın yatırımcılarının “mevcut şartlar dahilinde” ve “en kötü senaryoda” 950 TL’ye kadar yaşanabilecek bir gerilemeyi de ihtimal dahilinde görmeleri gerekebilir. (Dolar/TL’de gerilemeyi destekleyecek muhtemel tedbirler, bu anlamda dikkatle takip edilmelidir.)
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler