img
logo
Hızlı Menü
Arama

20 Temmuz 2023, Perşembe


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) planlı takvime göre yılın 7.toplantısını bugün gerçekleştirdi. Toplantı ardından yayımlanan basın duyurusunda, Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17,5 düzeyine yükseltilmesine karar verdi. Yurt içi ve yurt dışı anketlere baktığımız, piyasa beklentisi bankanın 350-500 baz puan aralığında artışa gidebileceği yönünde şekillenmekteydi. Banka, piyasa beklentilerinin altında 250 baz puan faiz artırımına gitti. 

Yayımlanan basın duyurusunun detaylarına bakıldığında, "son dönemde yapılan kamu vergi ayarlamaları ve düzenlemeleri nedeniyle fiyatlama davranışlarında ki bozulmanın enflasyon üzerinde ek olumsuz yansımaları olabileceği tahmin edilmektedir. Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin desteğiyle cari işlemler hesabındaki dengelenme fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağını öngörülmektedir. Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır" denilmiştir. 

Grafik: TCMB Politika Faiz Oranı ve Enflasyon (%)


Kaynak: Bloomberg veri terminali

Grafik-2: Enflasyon Tahminleri (%)


Kaynak: TCMB 2.Enflasyon Raporu


 

Değerlendirme:

TCMB Temmuz ayı toplantısında piyasa beklentilerinin altında bir faiz artırımına gitti. Özellikle, Haziran ayında 650 baz puan faiz artırımına giden bankanın, Temmuz ayında faiz artırım hızını yavaşlattığı görülmektedir. Yayımlanan metinde, doğrudan yabancı yatırımlar, turizm gelirlerinin desteği ve rezervlerde süregelen artışın cari dengede ki iyileşmeyi destekleyebileceği, cari dengede ki iyileşmenin fiyat istikrarına kuvvetli katkı sağlayabileceği öngörülmektedir. 

Banka, yayımladığı 2023 yılı 2.Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon beklentisini % 22,3 ve 2024 yıl sonunda ise % 8,8 olarak gerçekleşebileceğini tahmin etmişti. TCMB tarafından yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi Temmuz ayı raporuna göre katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bu anket döneminde yüzde 43,82 ve 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 33,21 olarak açıklanmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre talep enflasyonu 2023 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %3,92 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %38,21 artış göstermişti. Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç tutulduğu Çekirdek TÜFE Haziran ayında bir önceki aya göre % 3,84 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 47,33 düzeyinde artış kaydedilmişti.

Kısa ve orta vadede enflasyon ana eğilimlerinde yukarı yönlü riskler gündemde olmaya devam ederken, bankanın 27 Temmuz tarihinde açıklayacağı yılın 3.Enflasyon Raporu takibimizde olacak. Son dönemde, kamu vergi ve fiyat ayarlamaları ardından Merkez Bankası’nın enflasyon beklentilerinde güncellemeye gidip/gitmeyeceği yakından izlenecek. Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısı planlı takvime göre 24 Ağustos tarihinde gerçekleşecektir. Finansal enstrümanlar üzerinde ki etkiye bakıldığında, beklentilerin altında kalan faiz artırımı ardından TL varlık fiyatlamalarında kısa vadede oynaklığın sınırlı yükseldiği görülüyor. 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler