img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

9 Mayıs 2024, Perşembe

Europower Enerji, Türkiye'nin önde gelen enerji teknoloji üreticilerinden biri olarak, inovatif ürün yelpazesi ve sürdürülebilir üretim pratikleriyle dikkat çekmektedir. 12 entegre fabrikası ile 5 kıta ve 72 ülkeye ürün ve hizmet ihracatı gerçekleştiren şirket, gelişmiş AR-GE faaliyetleri sayesinde alanında potansiyel barındıran şirketlerin başında yer almaktadır.


Şirket Hakkında


Girişim Elektrik A.Ş’nin %55.68 oranında bağlı ortağı olan Europower Enerji 20 Nisan 2023 tarihinde halka arz edilerek Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Europower Enerji ve şirketler grubu, dünya çapında aktif ve başarılı bir şekilde faaliyet gösteren, mühendislik, üretim, taahhüt, satış ve pazarlama alanlarında önde gelen global gruplardan biridir. Şirket, enerji sektörünün her alanında geniş bir ürün, sistem ve hizmet yelpazesi sunmaktadır.

Merkezi Ankara’da Kahramankazan ilçesinde bulunan şirketin aktif olarak Türkiye’de 8 adet üretim tesisi bulunmakta ve 5 kıtada 72 ülkeye ürün ve hizmet ihracatı gerçekleştirmektedir. 2008 yılında kurulduğundan bu yana sürekli olarak büyüme mottosu ile hareket eden şirket, Ankara’daki merkez kampüsünde bulunan ofisleri ve 180.000 m2'nin üzerindeki üretim alanında ARGE merkezi ve uluslararası akredite test laboratuvarıyla enerjinin her alanında ürün ve çözümleri sunmaktadır. Türkiye, Hollanda, Makedonya, Cezayir ve Ukrayna’daki yerleşik ofis ve tesisleri ile dünyaya entegre bir yapıya sahip olan Europower, sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji alanında da faaliyetlerde bulunmaktadır. Şirketin ana faaliyetleri arasında farklı standartlara uygun Alçak, Orta ve Yüksek Gerilim ekipmanları ve malzemelerinin üretimi olup AR-GE merkeziyle de yeni ürünlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi konusunda faaliyet göstermektedir. Şirketin hitap ettiği kesim elektrik iletim şebekesi işletmecilerinden, daha küçük ölçekli şirketler ve meskenlere kadar bütün sınıflar olarak belirtilebilir.
 

Europower Faaliyet ve Geleceğe Yönelik Beklentiler


Şirket ana faaliyetleri arasında yer alan mühendislik iş kolu ile AR-GE odaklı sürdürmekte olduğu yapı ile şirketin 2024 yılı itibariyle sürdürmekte olduğu 26 adet ARGE projesi bulunmaktadır. Ayrıca şirket sürdürmekte olduğu Otomosyon & Scada faaliyeti ile de kendi geliştirmiş oldukları ve içerisinde yapay zekanın bulunduğu hardware (donanım) ve software (yazılım) teknolojileri ile kurulmuş olan santrallerin (GES, RES) ya da trafo merkezlerinin uzaktan izlenmesi ve operasyonun optimize edilmesi amacı ile yatırımlarını yürütüyor. Mühendislik çatısı altında ayrıca Test ve Devreye Alma faaliyeti ile de üretilen ürünlerin test edilmesi ve şirketin büyümesine paralel olarak yapılan yatırımlar ile birlikte uluslararası akredite test laboratuvarı kimliği bulunduruyor. Geniş imkanlar nedeniyle rakip firmaların ürünleri dahi burada test edilebiliyor. Laboratuvarın yanı sıra profit center olarak görülen devreye alma bölümünde ise inşası tamamlanan santraller devreye alınmadan önce mobil ekipler tarafınca denetlenip revize edilebilme imkanına sahip oluyor. Bu hizmet çoğunlukla şirketin kendi siparişleri için kullanılıyor.

Şirketin ana faaliyetleri arasında yer alan üretim kısmında ise güç trafosu üretimi ile birlikte primer ürün gamında her şeyi üretebilen Türkiye’deki tek firma konumunda yer almaktadır. Şirketin ciroda en yüksek paya sahip olan ürünleri arasında yer alan dağıtım transformatörüne ek olarak aktif olarak devam güç transformatör yatırımı, 2025 yılının 2. çeyreğinde açılacak olan üretim tesisi ile şirketin envanterinde yer almaya başlayacak. Şirket güç transformatörü yatırımından 2025 yılının ikinci yarısında 150-200 milyon USD, 2026 yılında 200 – 250 milyon dolarlık bir hasılat rakamına ulaşmayı hedeflemektedir. Türkiye, transformatör üretiminde Çin ve Hindistan’dan sonra en büyük 3. üretim üssü konumunda olma yolunda ilerlemektedir.

Şirketin diğer üretim faaliyetleri arasında yer alan yüksek gerilim şalt ürünleri arasında yer alan yüksek gerilim kesiciyi yurt içerisinde yalnız iki şirket üretebilirken yüksek gerilim ayırıcıyı yurt içerisinde sadece üç şirket üretebilmektedir.

Şirketin diğer üretim ve faaliyetlerine aşağıda yer verilmiştir;
• Alçak Gerilim Panolar ve Sistemler
• Orta Gerilim Hücreler ve Komponentler
• Köşkler ve Trafo Merkezleri
• Güç Kompanzasyon Sistemleri
• Demiryolu Şalt Ürünleri ve Sistemleri

Şirket otomotiv sektöründe elektrikli araç kullanımının artarak devam etmesini, beraberinde önemli ölçüde elektrik şebekesi alt yapı gelişmeleri, AC ve DC olarak farklı akım ve şarj süresi ölçütlerinde araç şarj istasyonlarının geliştirilmesini hedeflemektedir. Bu paralelde şirket E-Şarj alanında işletmeciliğe girmeden ADDMore olarak adlandırılan ürünün satışını yaparak sektörde ilk 7 firma arasına girme hedefleri var. 2024 yılında sistemi oturtarak ticari hale getirmek ilk öncelik olarak belirtiliyor. 2025 yılında ise şirket tarafından bu faaliyetlerinden 40 milyon dolar ciro hedeflenmektedir.

Şirket hitap etmekte olduğu işletmelerin yanı sıra nihai kullanıcıya da hitap edebilecek bir sistem olan Sunjunior ürününü de Arçelik için üretmeye başlamıştır. Mesken ve küçük ticari işletmeler için geliştirilen Sun Junior, hibrit bir sistem olarak rüzgar ve güneşten elde edilen elektriği depolayarak günün herhangi bir saatinde kullanıma sunabilmektedir. Şirket bu ürünün maksimum 1,5 yıl içerisinde gündelik hayatımıza girmesini beklerken aynı zamanda şirketin gelecek dönemde şirketin lokomotif ürünü olmasını bekliyor. Ürünün Türkiye ve KKTC satış hakları Arçelik’te olması çoğunluklu olarak son kullanıcıya hitap eden bir ürün olmasından kaynaklanıyor. Yurt dışı pazarında ürün için yeni dağıtımcılar aranıyor. Almanya ve İspanya yakın pazarlar olarak gösteriliyor. Ürüne dair beklentiler gelecek 5 senede 200.000 adet satmak yönünde şekilleniyor. İç pazarda senede 25-30 milyon dolar arası bir ciro hedefleniyor. Ürünün pazarda yer kaplayacağı dönem olarak ise 2024 sonu 2025 başı olarak gösteriliyor.

Peak PV Solar tarafına yapılan yatırımlar ile birlikte 9 bin metre kareden 30 bin metre kare kapalı üretim alanına sahip olan şirket, panel üretim alanında tam otomasyon prensibi ile çalışıyor. Üretim alanında yapılan artış ile birlikte GESAN tarafından gelen siparişlerin üzerine EUROPOWER adına yurt içi ve yurt dışı piyasalara panel satışı hedefleniyor. Bu noktada Europower’ın güçlü olduğu nokta ön plana çıkıyor. Panel üretimi ve satışının yanı sıra konstrüksiyon, trafo, orta gerilim hücre gibi enerji sektörü paydaşlarını da üretmesi geniş ürün yelpazesi ve gelişmiş mühendislik kabiliyetleri sayesinde şirkete anahtar teslim işler sunabilme yeteneği katıyor.

Şirket sürdürmekte olduğu faaliyetlerinin yanı sıra EuroScada adı verilen kendisine ait bir platform üzerinden özellikle yenilenebilir enerji tesislerinin haberleşme alt yapısının kurulması, uzaktan izleme, kontrol ve korumanın gerçekleşebilmesi için hem yazılım hem de donanım geliştirilmeye başlanmıştır.

Şirketin finansal faaliyetlerinden kaynaklı finansal etkileri üzerine bir değerlendirmede bulunmak gerekirse; Girişim elektrik yatırım teşvik kaynaklı Europower’da ise şirketlerin yıllık bütçelerini tamamlamaları adına yılın son çeyreğinde iş alımları diğer çeyreklere görece daha fazla olmakta ve bu da şirketin son çeyrek finansallarının diğer çeyreklere göre pozitif ayrışma göstermesine neden olmaktadır. Şirket finansmana erişim konusunda sektör paydaşlarına göre pozitif bölgede yer almaktadır. Ayrıca şirket 3 aylık hammadde periyotları ile çalışmaktadır. Bu da şirkete maliyet kontrolü yapabilme avantajı sunmaktadır.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler