img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

14 Kasım 2023, Salı

Hektaş Ticaret A.Ş şirketine gerçekleştirdiğimiz ziyaret sonrası öne çıkan başlıkları ve değerlendirmemizi paylaşıyoruz:

 

• Şirket 2023 yılının tamamında depremin olumsuz etkisi, iklim koşullarının tarımsal faaliyet açısından elverişsiz olması ve satışların durağanlaşması ile güçlü finansal sonuçlar beklemiyor. Ayrıca artan maliyetler karşısından yüksek stok tutma eğilimi gösteren bayilerin 2023 yılında bu stokları eritmeye yönelmesi de şirketin üretim ve satış faaliyetlerini olumsuz etkiledi.

 

• Şirket geçiş yılı olarak ifade ettikleri 2024 ve sonrasında borçluluk ve büyüme anlamında daha sürdürülebilir bir trend izlemeyi planlıyor.

 

• Şirket konvertibl tahvil çıkarmayı ve bu şekilde önemli bir finansman geliri elde edileceğini belirtti. Net borcu 2023/9A itibariyle 8.3 Milyar TL seviyesinde bulunan şirketin Net Borç/FAVÖK rasyosu ise 9x seviyesinde ve ihraç edilecek konvertibl tahville birlikte net borç pozisyonunda düzelme planlanırken, Net Borç/FAVÖK rasyosunda 4x seviyesine kadar düşüş görülebileceği ancak 2x seviyesine düşürülmesinin istendiği ifade edildi.  Şirket ayrıca işletme sermayesi yönetimini de güçlendirilmesini planlanıyor. Bitki koruma tarafında vadeli çalışan şirket vade süresinin kısalıp alacak tahsil süresinin azaltılması ve bu şekilde nakit döngüsünün kısalarak işletme sermayesi ihtiyacının azalabileceğini ifade etti. 

 

• Şirketin Özbekistan yatırımının 1-2 sene içerisinde devreye alınması beklenirken, bu yatırımla beraber bitki besleme ve bitki koruma alanlarında faaliyet gösterilmesi planlanıyor. Özbekistan’la birlikte bölge ülkelerini de hedefleyen yatırımın geri dönüşü ile operasyonel performansın ve FAVÖK artışının 2025 itibariyle güçlenmesinin beklendiği ifade edildi.

 

• Lojistik açısından da avantajları olan Tohum işi tarafında yurt dışı talebin de desteği ile 2024-2025 yıllarında operasyonel performansa önemli katkılar bekleniyor. Ayrıca tohum işinde yüksek kar marjlarının elde edilebileceği de belirtildi.

 

• Şirket Özbekistan yatırımı ardından Hayvan Sağlığı alanında da yatırımlar yapılacağını ve bu kapsamda Ankara Hayvan Projesi için yakın zamanda yatırım, teşvik ve finansman süreçlerinin tamamlanacağı ifade edildi.

 

Değerlendirme: Zayıf geçen 2023 sonrası 2024’ü bir geçiş dönemi olarak gören şirket bir değişim ve dönüşüm sürecinde bulunmayı sürdürüyor. Şu ana kadar net borç pozisyonunda yükselişe yol açan yatırımların geri dönüşünün 2025 yılında olması beklenirken, konvertibl tahvil ihracı, OPEX ve CAPEX tarafında daha ihtiyatlı ve temkinli yaklaşımlar finansal performansın 2024 yılında iyileşmeye başlayabileceğine işaret ediyor. Yatırımların geri dönüşü, FAVÖK’de artış, işletme sermayesi yönetiminde güçlenme, yatırım giderlerinde azalış ve net borç pozisyonunda planlanan iyileşme ile şirketin serbest nakit akışları 2025 itibariyle güçlü seyretmeye başlayabilir. Bu bağlamda cari 209x F/K ve 69x FD/FAVÖK rasyoları ile piyasa fiyatlaması oldukça yüksek seyreden şirket hisselerinde normalleşmenin önümüzde yıl başlayabileceğini ancak değerleme dinamiklerinde gerçek ve sağlam düzelmenin 2025 yılında gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler