img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

23 Ekim 2023, Pazartesi

Arçelik Anonim Şirketi - Değerleme Raporu 23.10.2023

Arçelik 2023/3Ç’de 58.2 milyar TL net satış geliri elde ederken yılın ilk dokuz aylık döneminde net satış gelirleri 145 milyar TL oldu ve yıllık bazda sırasıyla 70% ve 53% oranında artış kaydetti. Şirketin cirosundaki güçlü büyüme temposu ağırlıklı olarak Türkiye operasyonlarında artan talep ve satış hacmi ile yükselen fiyat etkisi ve TL’deki değer kaybından kaynaklanırken, şirketin ana ihracat pazarı olan Batı ve Doğu Avrupa satışları talepteki düşüş nedeniyle zayıf seyrini korudu. Şirketin brüt karı ise 3.çeyrekte 19.1 milyar TL, 2023/9A’da ise 46.5 milyar TL olarak gerçekleşirken, faaliyet karı 2023/9A döneminde yıllık 65% artışla 11.5 milyar TL olarak gerçekleşti. FAVÖK ise 2023/9A dönemde yıllık 78% artışla 14.9 milyar TL’ye yükseldi. Şirketin ana hammadde kaynakları plastik ve metal fiyatlarında hem çeyreksel hem de yıllık bazda gerileme görülmesine ek olarak Türkiye operasyonlarındaki güçlü seyir ve artan ürün fiyatlamaları etkisi ile kar marjlarında yükseliş görüldü. Brüt kar marjı 2023/9A’da yıllık 237 bps iyileşme ile 32.1%, FAVÖK marjı yıllık 141 bps iyileşme ile 10.3% seviyesine yükselirken, net kar marjı ise yıllık 11 bps daralma ile 2.1% oldu. Şirketin yurt içi talep ve azalan hammadde maliyetlerinin desteklediği kar marjları kaynaklı olarak artan operasyonel performansına rağmen serbest nakit akış performansı artan yatırım harcaması ve işletme sermayesi ihtiyacı sebebiyle baskılandı ve 2023/3Ç’de -2.5 milyar TL olarak gerçekleşti(2022/3Ç 1.7 milyar TL). Şirketin nakit akış performansını baskılayan yatırım harcamaları 3.çeyrekte cironun 4%’ünü oluştururken, işletme sermayesi/ciro oranı ise 23.4% olarak gerçekleşti.

 

Şirket finansal sonuçları ardından 2023 yılı tamamına yönelik beklentilerinde de değişikliğe gittiğini bildirdi. Buna göre Arçelik 2023 yılında Türkiye net satış gelirlerinde 75% artış bekliyor(Önceki:60%). Uluslararası operasyonlardan elde edilen ciroda ise +/- 4% aralığında değişim öngörülmektedir( Önceki: +/-2%). Diğer yandan 2023/9A’da 10.3% olarak gerçekleşen FAVÖK marjının yılın tamamında 10.5% olarak gerçekleşmesi öngörülürken, işletme sermayesi/ciro oranı <25% ve yatırım harcamaları beklentisi 300 milyon Euro ile sabit kalmıştır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler