img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

26 Ekim 2023, Perşembe

Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. Değerleme Raporu - 25.10.2023

 

Şirket 2023 yılının üçüncü çeyreğinde Ciro, FAVÖK ve Kâr kalemlerini konsensüs beklentilerin üzerinde açıkladı. Şirket 2023 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarını adet bazında %3 arttırdı. Ciro bazlı ise satışlarını yıllık %63 artırarak 34,6 milyar TL’ye yükseltirken Brüt Kâr Marjını %27,38 seviyesine çıkardı. Yaşanan bu marj iyileşmesinde EURUSD paritesinin yukarı yönlü ivmelenmesi kârlılığı pozitif yönde etkiledi. Şirketin faaliyet giderlerinin ciro artışına paralel bir artış göstermemesi faaliyet karlılığını pozitif yönde etkilerken FAVÖK Marjının da %23,06 seviyesine yükselmesine neden oldu. Şirket ertelenmiş vergi gelirlerinin etkisiyle Net Kâr Marjını %18,67 seviyesine yükseltti.

 

Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. yurt dışı satışlarının toplam ciro içindeki payı 68.8% ile ihracat oranı yüksek bir şirket olarak faaliyet göstermektedir. Şirketin ana ihracat pazarları arasında yer alan Avrupa’da yüksek faiz ortamının ve yüksek enflasyonun etkisi ile talepte yaşanan düşüş Türkiye’de talebin bir miktar canlı seyretmesi ile karşılandı. Bu paralelde TURKBESD verilerine göre yurt içinde toptan satışlar %18 artarken Ocak – Ağustos döneminde perakende satışlar %17 oranında arttı. Toplam satışların %48’si Avrupa ülkelerine gerçekleşirken %31’i yurt içine, %21’si ise diğer ülkelere yapılmıştır.

Yurt içerisinde yükseliş ivmesini sürdüren enflasyon tüketici talebini öne çekerken enflasyon kaynaklı birim fiyatlarda yaşanan yükseliş ciro üzerinde pozitif etkiye neden oldu.

 

2024 yılının ilk yarısı boyunca devam etmesini beklediğimiz yurt içerisindeki ve yurt dışındaki yüksek faiz ortamı talep üzerinde baskıya neden olabilir. Şirketin ana faaliyet alanını oluşturan Beyaz Eşya sektörünün talep esnekliğinin yüksek olması da oluşacak baskı üzerinde önemli bir etken olarak yer almaktadır.

 

Şirketin operasyonel faaliyetlerinde ise 2023 yılının ilk 9 ayında kapasite kullanımı %77 olarak gerçekleşmiştir. Şirket sürdürmekte olduğu kapasite artırım programında yeni bulaşık makinesi fabrikasının bina yatırımı tamamlanmış olup, yeni kurulan bir hattın devreye alma çalışmaları sürmektedir. Mevcut bulaşık makinesi fabrikasındaki üretim hatlarının yeni fabrikaya taşınma sürecinin yılsonuna kadar tamamlanması ve yeni fabrikanın 2024 yılı başı itibarıyla tam kapasiteye ulaşması beklenmektedir.

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler