img
logo
Hızlı Menü
Arama

13 Aralık 2022, Salı


Altın fiyatları, 13 Aralık işlemlerinde 1780 doların hemen üzerinde, ABD’den gelecek iki kritik veriye odaklandı. 13 Aralık’ta ABD enflasyonu ve 14 Aralık’ta FED faiz kararı, DXY ve ons altın üzerinde doğrudan etkili olacak. ABD enflasyonunda ağırlıklı beklenti yüzde 7,3 civarında bulunuyor… FED’den de 0,50 faiz artışı kararı bekleniyor. Bu paralelde yaşanacak gerçekleşmeler; DXY ve ons tarafında mevcut görünümü bozmayacaktır.

ABD’de her ne kadar ücretlerde artış gözlemlense de, petrol fiyatlarında son yaşanan gerileme enflasyonist baskıyı azaltma yönünde daha belirgin olacaktır. FED’in de 2023’ün ilk çeyreğinde faiz hadlerinde zirveye varacağı yönündeki ağırlıklı beklentiler; “zayıf DXY-güçlü ons” senaryosuna destek olacaktır. Zaten piyasalarda son dönemde bu senaryo fiyatlanıyor.

Yatırımcılar da altın fiyatları yükselir mi, altın alınır mı, altın beklenti, altın hedef gibi soruların cevaplarını arıyor.

Ons altına teknik olarak bakarsak; öncelikle 200 günlük ortalamanın (1790) üzerinde yerini sağlamlaştırması gerekiyor. Ardından son bir ayda oluşan “yükselen üçgen formasyonu” gereği, 1808 doların yukarı yönlü kırılması gündeme gelebilir. Beklenti dahilindeki ABD verilerinin destek vereceği bu senaryoda; ons altında orta vadede 1875 dolara varabilecek yükselişlerin önü açılabilir ki, bu da gram altında 1300 TL’ye doğru yükselişleri destekleyebilir.

Altın yatırımcıları ABD enflasyonunun “kötü bir sürpriz yapmadığını” görmeli, altın fiyatları üzerindeki en büyük risk bu olacaktır. Kötü bir sürpriz, ons altını öncelikle 1750 bandına doğru çekebilir. Gram altına baktığımızda da 1040 seviyesinin artık “dip” olarak öne çıktığı söylenebilir.

Bu arada 13 Aralıkta DXY tarafında da, 200 günlük ortalamanın altında ve 105’e yakın seviyelerde işlemler devam ediyor. Beklenti dahilindeki ABD enflasyonu, DXY’nin de gücünü zayıflatabilir. Aksi halde 105,85’e varabilecek yükselişler söz konusu olabilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler