img
logo
Hızlı Menü
Arama

8 Şubat 2023, Çarşamba


Fiyatlar ABD TÜFE Verisine Kilitlendi 


Kapalıçarşı’da işlem gören altının gram fiyatı şubat başında 1185 TL ile bütün zamanların en yüksek seviyesini gördü. Ardından gerçekleşen gerileme ile birlikte (3 Şubat’ta) 1126 TL’ye kadar düşüş gerçekleşti. Son 3 işlem gününde ise volatilitenin azaldığı görülüyor. 8 Şubat işlemlerinde altının gram fiyatı 1140 TL’ye kadar tırmandı.

Rekor sonrası yatırımcılar da “altın fiyatlarında beklenti, altında hedef, altın düşer mi, yükselir mi, altın alınır mı” sorularının cevabını merak ediyor. 
Beklentilere ve gerçekleşmelere baktığımızda gram altındaki hareketler, ons tarafında yaşanan fiyatlamalardan doğrudan etkilendi. Ons altının geçen hafta 1959 dolar ile son 10 ayın zirvesine tırmanması ve ardından 1861 dolara kadar gerilemesi, “gram” tarafına da yansıdı. Dolar/TL’deki stabil görünüm dikkate alındığında, bundan sonraki süreçte de ons altındaki hareketlerin, ‘gram’ın yönü üzerinde belirleyici olacağı görülüyor. 


Ons Altın Beklenti ve Hedef? 

Bu çerçevede ons altındaki beklentilere baktığımız zaman; FED’in, Şubat 2023 itibarıyla, faiz artışı patikasında son duraklara yaklaşıyor olması, ons tarafını bir süredir destekliyordu. Kasım ayında 1615 dolardan başlayan yükseliş, şubat başında 1959 dolara kadar devam etti. Son yaşanan geri çekilmede ise; ABD Tarım Dışı İstihdam Verisinin, beklentilerin oldukça üzerinde, “517 bin artış” olarak gelmesi etkili oldu. Bu veri, dolar endeksinde yükselişe ve ons altında gerilemeye sebep oldu. 

Şimdi altında gözler, 14 Şubat’ta açıklanacak ABD enflasyon verisine çevrildi. ABD TÜFE verisinin 6,5’ten 6,2’ye gerilemesi bekleniyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi halinde, ons altın üzerinde son 1 haftadır oluşan baskının da hafiflemesi beklenebilir. Ons altında da bu gelişme satın alınmaya başlandı. 6-8 Şubat işlemlerinde “mum” boylarının kısalması ve 1860-1885 $ bandında “bekleyişe geçme görüntüsünün oluşması” bu anlamda dikkatle takip edilmeli. 


Gram Altında Fiyat Seviyeleri

Ons tarafındaki durulmayla birlikte gram altın fiyatları da 6-8 Şubat işlemlerinde 1126 TL üzerinde, yatay-yukarı bir eğilim sergilemekte. Gram altının, kasımdan bu yana oluşan yükseliş trendinin destek noktalarında tutunduğu ve buralardan yukarı yönelme eğiliminde olduğu görülmekte. Beklenti dahilinde gelecek ABD TÜFE verisi ve yeniden 1900 dolara doğru yönelebilecek bir ons altın senaryosunda, gram tarafında da 1150 ve üzeri gündeme gelebilir. Gram altında 1126-1130 destek bölgesi üzerinde konumlanma, pozitif görünüm için önemli görünüyor. 


Altın Fiyatlarını Destekleyen Diğer Şartlar

ABD verileri ve dolar endeksi dışında altın fiyatlarını etkileyen önemli unsurlar; talep tarafında yaşanan artış ve jeopolitik riskler olarak öne çıkmaktadır. Uzak Doğu’da pandemi sonrası açılmaların ardından talep artışı gözlemleniyor. Ayrıca Merkez Bankalarının da zayıflayan dolara karşı altın rezervlerini artırdığı bir dönemden geçiliyor. Öte yandan devam eden Rusya-Ukrayna savaşı da jeopolitik risk unsuru olarak gündemdeki yerini koruyor. 

Sonuç olarak; “ABD enflasyonunda devam eden gerilemenin kalıcılığı” ve buna bağlı olarak “daha güvercin FED” ana senaryosunda, altın fiyatlarının, 2023 yılında diri kalacağı öngörülüyor. 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler