img
logo
Hızlı Menü
Arama

12 Eylül 2022, Pazartesi


Borsa İstanbul, temmuz ayının ikinci haftasında 2400 puandan başlattığı yükseliş trendini sürdürüyor. BİST 100 endeksi, 12 Eylül haftasının ilk işlem gününde 3600 seviyesini de aştı. Böylece sadece endeks bazında borsa, sadece son iki ayda yüzde 50 prim yaptı. Aynı dönemde bankalar ve havacılık başta olmak üzere birçok sektör, endeksteki yükselişin ötesinde bir getiri elde etti.

YÜKSELİŞİN SEBEPLERİ


Bu süreçte endeksteki yükselişi destekleyen unsurlara bakıldığında;
- ‘Yeni Türkiye Modeli’ şeklinde uygulanan para politikası kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ağustos toplantısında 100 baz puan faiz indirdi.
- Eylül ayının başından itibaren de yeni bir KGF paketi üzerinde çalışmaların başlatıldığı belirtiliyor. Bu iki sebep, bankacılık başta olmak üzere borsaya ciddi alımları getirdi.
- Bankacılık sektörü özelinde, şirket değerlemelerinin, dünya ortalamalarının oldukça gerisinde kalması da alımları destekledi.
- Konut, otomobil, altın ve dövizde gelinen seviyeler ve bundan sonraki süreçte muhtemel getirilerin enflasyonun altında kalacağı öngörüsü, alternatif olarak hisse senetlerini öne çıkardı.
- Enflasyona karşı korunmak isteyen yatırımcılar, birikim sahipleri ve yüksek getiri arayan fon yöneticileri; borsaya yöneldi ve bu durum hisse senetlerini TL bazında tarihi yüksek seviyelere taşıdı.
- Söz konusu dönemde borsada yabancı yatırımcı payı da, yüzde 32’li seviyelerden yüzde 35’in üzerine çıktı.


4000 PUAN ZOR BİR HEDEF Mİ?


Bundan sonraki süreçte borsanın performansı merak edilirken; yatırımcılar “Borsada hedef neresi”, “Borsa yükselir mi”, “Borsa düşer mi” sorularının cevabını arıyor.

Endeks daha önce TL bazında görmediği seviyelere kadar yükseldiği için, dolar bazlı grafikler önemli bir gösterge olarak dikkate alınıyor. Bu kapsamda endeks, 3600 puanı aşarak 2 dolar seviyesini gördü. Dolar bazlı grafiklere bakıldığında, endeksin bu yükselişte ilk olarak 2,25 doları hedef alabileceği görünüyor. 18,25 TL kur hesabı ile birlikte ele alındığında, borsa endeksinin 4050 puana kadar yolu açık gibi görünüyor.


BAŞLICA RİSKLER NELER?


Borsanın kısa sürede ve soluksuzca ciddi anlamda yükseldiği dikkate alınırsa, her an ara realizasyonların yaşanması da kuvvetli ihtimal dahilinde değerlendirilmelidir. Muhtemel kâr satışları halinde de endeksin 3450 puanın üzerinde tutunması, “pozitif görünümün devamı” açısından oldukça hayati önem kazanmaktadır.

12.09.2022 saat 16.00 grafiğidir.
 

BİST 100 endeksine dair detayları sizlere aktardık.  Yatırım piyasasında size rehber olacak teknik analizlerle destek direnç seviyelerini ve raporlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler