img
logo
Hızlı Menü
Arama

5 Eylül 2022, Pazartesi


Borsa İstanbul ana endeksi olan Bist100, yılbaşından itibaren yatırımcısına ciddi getiriler elde ettirmiş ve Temmuz ayının ilk haftalarından itibaren ciddi bir ralliye imza atmıştır. Bu rallide faiz marjlarından kaynaklı genişleme ile bankacılık sektörü rekor karlar açıklamıştır. Ayrıca pandemi döneminin sona ermesi ile havacılık ve perakende sektöründe meydana gelen talep Borsa İstanbul’u rekor seviyelere taşımıştır. HRC fiyatlarındaki gerileme demir-çelik sektörünün ralliden dolar bazlı negatif ayrışmasına neden olmuştur. Bu yükselişte yabancı yatırımcının ilgisi ile yabancı takas oranı yüzde 35,11 seviyelerine kadar yükselmiştir ve şu an 33,81 seviyesindedir.

Bist100 endeksi, küresel görünümde baktığımızda yatırımcısına yerel para cinsinden yüzde 80’e yakın bir getiri elde ettirerek, yerel para cinsinden en yüksek getiriyi sağlayan borsa endeksi olmuştur. Dolar bazında baktığımızda ise yüzde 30’luk bir yükselişle, küresel çapta dolar bazında yatırımcısına en yüksek getiriyi elde ettirmiştir.
 

Küresel Çapta Bist100 Performansı

 

Küresel çapta yaşanan resesyon endişeleri ve enflasyonist ortamın getirdiği faiz artışlarının ardından yaşanan sıkılaşma endişeleri nedeniyle birçok gelişmiş hisse senedi piyasasında satışlar görülmüştür. Borsa İstanbul’da ise bu durumun tam tersi olarak para girişleri ve alımlar gözlemlenmiştir. Nasdaq, DAX, SPX gibi hisse senedi piyasalarına öncülük eden ana endekslere baktığımızda, Borsa İstanbul bu endekslerden pozitif ayrışmış ve yatırımcısına daha yüksek getiri sağlamıştır.

Bunların yanında birçok analistin takip ettiği, küresel çapta 1546 şirketin piyasa değeri ağırlıklı olan MSCI World Index yatırımcısına dolar bazında ciddi kayıplar yaşatırken, Borsa İstanbul ana endeksi Bist100, MSCI World Index’in açık ara dolar bazlı getiri sağlamıştır.

Bist100 İçin Yön Neresi?
 

2022 senesi itibariyle dolar bazlı olarak makul getiri sağlayan Bist100 endeksi, Ağustos ayı itibariyle başlayan dolar bazlı rallinin devam etmesi ve 179 dolar seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması halinde 195 dolar seviyesine doğru hareketler gözlemlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 161 ve 155 dolar seviyeleri takip edilebilir.

Dirençler 179 / 195 / 220
Destekler 161 / 155 / 142

Not: Yazıda 02/09/2022 tarihindeki kapanış verilerinden yararlanılmıştır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler