img
logo
Hızlı Menü
Arama

14 Eylül 2022, Çarşamba


Son sekiz haftalık süreçte yüzde 50’nin üzerinde yükselen Borsa İstanbul’da, 13 Eylül Salı günü sert bir realizasyon geldi. BİST 100 Endeksi, yüzde 6,1 kayıpla son dönemlerin “en sert gerilemesini” yaşadı. Özellikle son dönemde para girişi ve yükselişlerle öne çıkan Bankacılık Endeksinde yüzde 7,5’lik değer kaybı dikkat çekti. 3715 ile rekor kıran borsa, günü, 3426,88 puandan tamamladı.

Son dönemde yükseliş trendine alışan yatırımcılar “Borsa yeniden yükselir mi”, “Borsa daha düşer mi” “Borsada hedef neresi” şeklindeki soruların cevaplarına odaklandı.
 

BORSA NEDEN DÜŞTÜ?

Borsadaki düşüşe sebep olan gelişmelere kısaca bakıldığında;

- ABD’de enflasyonun öngörüleri aşması, dünyada yüksek faiz ortamının “daha uzun süre” devam edeceği yönünde beklentileri artırdı. Bu gelişme dünya piyasalarını salladı. İçeriye de yansıdı.

- İçeride ise cari açık, ihracat, enflasyon, faiz oranı, CDS primi, sanayi üretimi gibi bazı makroekonomik veriler, borsadaki yükselişi “tam olarak” desteklemiyordu.

- BİST 100’de “sağlıklı” bir düzeltme yaşanmaması ve “sürekli yükseliş” hareketi, diğer risklerle birleştiğinde “kaçınılmaz olarak” sert realizasyonu beraberinde getirdi.
 

BORSADA HEDEF NERESİ?

Bundan sonraki süreçte teknik anlamda borsaya bakılacak olunursa;

- Borsada 5 günlük ortalamalar 3488 seviyesinde bulunuyor. Endeks üzerindeki baskının hafiflemesi için öncelikle bu seviyenin üzerine çıkılması gerekiyor.

- Endeks için daha güvenli bölge ise yükseliş trendinin geçtiği 3550 puan seviyesi olacak gibi görünüyor. Bu seviyenin üzerinde “kalıcılık sağlanmadan” borsada rahatlamadan da söz etmek zor olacak gibi görünüyor.

- Bankalar özelinde ise değerlemeler, son yükselişlerle birlikte gelişen piyasalar ortalamalarına yaklaştı. Sektörde çeşitli regülasyonların varlığı ve enflasyonist baskılar, geleceğe yönelik kârlılıklar üzerinde bir baskı unsuru oluyor. Bundan sonraki süreçte de banka hareketleri belirleyici olacaktır.

- Türkiye piyasaları özelinde de; enflasyonist ortamda şirket kârlılıklarının artacağı, birikimlerin enflasyona karşı korunması konusunda hisse senetlerinin öne çıkması ve krizdeki Avrupa için çok daha önemli bir pazar haline gelebilecek olması, ota-uzun vadede borsayı sürüklemeye devam edecek gibi görünüyor.

- Borsada 50 günlük ortalama seviyenin geçtiği 3200 puan seviyesinin korunması da, yükseliş trendinin devamı açısından oldukça önem taşımaktadır.
 Borsaya dair detayları sizlere aktardık.  Yatırım piyasasında size rehber olacak teknik analizlerle destek direnç seviyelerini ve raporlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler