img
logo
Hızlı Menü
Arama

4 Ağustos 2022, Perşembe


Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 3 Ağustos Çarşamba gününü 2.684,46 puandan tamamlayarak, tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. 4 Ağustos işlem gününde de endeks, 2700 puan seviyesini aşarak yeni rekor seviyelerini gördü.

Borsanın, daha çok iç dinamiklerle hareket ettiği bir dönem yaşanıyor. 
Bunlardan birincisi ve en önemlisi bilançolar... Bankacılık, perakende, otomotiv ve havacılık başta olmak üzere, kârlılıklarda geçen yıla göre yaşanan ciddi artışlar, endeksi yukarı taşıyor. Bankalarda yıllık bazda yüzde 400, finans dışı sektörlerde ise yıllık yüzde 200’e ulaşan kâr artışları, hisse senetlerine alım getiriyor. Yüksek kârlılıklar “yeniden değerleme” etkisiyle birlikte hesaplandığında, borsanın ucuz seviyelerde kaldığı görülüyor. 

İkinci önemli sebep; Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon sebebiyle, birikimlerin enflasyonist baskıdan kurtulması için hisse senetlerine yönelmesi olarak öne çıkıyor. 
Üçüncü önemli sebep; dolar ve altında yaşanan yükselişlerin yatırımcıya fırsat maliyeti sunmaması sebebiyle, hisse senetleri daha fazla tercih edilmeye başlandı. 
BİST 100 endeksi bu üç sebeple; dünyada yaşanan savaş, resesyon gibi belirsizliklerin yansımalarından olumlu ayrışmayı başardı. Şimdi yatırımcılar soruyor: Borsa nereye kadar yükselecek? Borsada hedef seviyeler neresi? Borsa 3000 puana mı gidiyor? Borsa 3000 puanı ne zaman görecek?...   

Temel anlamda yukarıda sözünü ettiğimiz iç dinamikler, borsada pozitif beklentileri destekliyor. 

 

TEKNİK GÖSTERGELER NE SÖYLÜYOR?


Teknik olarak bakıldığında ise şu noktalara özellikle dikkat etmek gerekiyor:

1- BİST 100 endeksi, 5 Temmuz’da “en düşük” gördüğü 2360 seviyesinden yaklaşık yüzde 15 yukarı tepki vermiş durumda.

2- Hisse senetlerinde bu tepki, çok daha yüksek oranlarda gerçekleşmiş durumda.

3- Kısa vadeli teknik göstergeler “aşırı alım” bölgelerine doğru yaklaşıyor. Bilanço dönemi beklentilerinin ardından kâr satışları gelme ihtimali olabilir.

4- Muhtemel kâr satışları 2685 puan ve üzerinde karşılandığı sürece, borsada yükseliş hevesinin de devam etmesi beklenebilir.

5- 2685 puanın altında fiyatlamalar gerçekleşirse; 2590 seviyesi daha önemli bir destek olarak öne çıkabilir gibi görünüyor.

6- Borsada, 8 Haziran-3 Ağustos aralığında “çanak” benzeri bir formasyon oluşmuş gibi görünüyor. Bu süreçte en düşük 2360, en yüksek 2685 puan seviyeleri görüldü. “Çanak” bölgesinde 325 puanlık bir hareket oluşmuş... Borsanın, 2685 puan üzerinde günlük ve haftalık kapanışlar yapması, burada önemli olacak. Sonraki süreçte de endeksin, önümüzdeki 1-2 çeyreklik süreçte 3.000 puana doğru hareketlenmesi ihtimal dahilinde olabilir. 


RİSKLER NELER?


Küresel ekonomide ya da jeopolitik risklerde öngörülmeyen risklerin artması, içeri olumsuz yansıyabilir. Aynı zamanda Dolar/TL'nin seyri ve Türkiye’nin yüksek seyreden CDS risk primi de yakından takip edilmelidir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler