img
logo
Hızlı Menü
Arama
AHMET DENİZ YAĞBASAN

AHMET DENİZ YAĞBASAN

20 Ekim 2023, Cuma

2023, borsanın çok sayıda yeni yatırımcı ile tanışma yılı oldu. Borsaya yeni yatırım yapmaya başlayan nispeten tecrübesi sınırlı bir yatırımcı topluluğu söz konusu. Bu yatırımcılar uzun süredir -birkaç küçük düzeltme dışında- endekste aralıksız yükselişlere şahit oldular. Şimdi ise masada jeopolitik riskler, yüksek faizle sağlanmaya çalışılan dezenflasyonist süreç ve bununla birlikte şirket kârlılık marjlarında bir miktar daralma beklentisi söz konusu. Bütün bunlar profesyonelce yönetilmesi gereken konular. Aksi halde yeni yatırımcı kitlesinin bu riskler karşısında zarar görmesi kaçınılmaz olur. 


8 Milyon Yatırımcı Dikkatli Olmalı

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 8 milyonu aşarak yeni bir rekor kırdı. Bu hızlı artışın birden çok sebebi var. Bunların en başında da halka arzlara olan yoğun ilgi gelmektedir. Ayrıca 2022 yılı itibariyle Borsa İstanbul’un reel anlamda en çok kazandıran yatırım enstrümanı olması da yatırımcıların Borsa İstanbul’a yönelik cazibesini artırdı. Her hafta yeni bir rekor kıran yatırımcı sayısında olası bir çıkış görmemiz için, endeksteki seviyelerden ziyade geleceğe yönelik beklentilerde yaşanacak değişim daha fazla önem arz etmektedir. Bu varsayım altında gelecek 12 ayda; reel anlamda Borsa İstanbul’dan daha yüksek getiri sunabilecek ve daha arz riskli bir yatırım enstrümanının ortaya çıkması gerekir. Bununla birlikte halka arzlara olan ilgilinin azalış göstermesi de yatırımcı sayısında düşüş sebebi olabilir. 


7400’ün Kırılması Psikolojiyi Bozabilir

Öte yandan BİST100’de 7900 desteğinin kırılması, 7400 desteğini çok daha önemli hale getirdi. Buranın da aşağı yönlü kırılması, yatırımcı psikolojisi üzerinde önemli bir etki yapabilir. Endekste 7400 seviyesinin kırılması durumunda 7200-6400 gibi geniş bir aralık önemli destek bölgesi olarak takip edilebilir. Bu tarz olası geri çekilmeler durumunda, şirketlerin gelecek dönemdeki nakit akışlarını etkileyecek çok önemli faktörler olmaması halinde, hisselerin iskontosu belirgin olarak ortaya çıkacaktır. Bu durumda orta ve uzun vadeli yatırımcıları da cezbedecek seviyeler söz konusu olabilir ki, bu da, geri çekilmelerin daha sınırlı kalmasını beraberinde getirebilir. Şu da bir gerçek ki, borsaya küçük birikimlerle de yatırım yapılabilir. Otomobil, konut gibi geleneksel bazı yatırım araçlarının fiyat erişebilirliği ve güncel performans beklentisi anlamında cazibe sunmaması, aslında küçük birikimler için de borsayı bir adres olarak öne çıkarıyor. 

 

Bu Sektörlere Dikkat!

Temel olarak bakarsak; yüksek faiz ortamından kaynaklanan alternatif getiri araçlarına bu dönemde yönelim artabilir. Bu durumda öncelikle yeni halka arz olmuş ve tavan serilerinin ardından yüksek çarpanlarla fiyatlanmış sektörlere ve hisselere dikkat etmekte fayda var. Yine yüksek faiz ortamı sebebiyle borçluluğu yüksek olan sınai sektör hisselerini izlemekte fayda var. Onların finansman maliyetleri artabilir. Öte yandan faize hassas gayrimenkul, otomotiv ve beyaz eşya gibi sektörler de talep esnekliği sebebiyle negatif yönde etkilenebilir. Mevcut faiz ve talep şartlarında; Gıda, Bankacılık, Sigorta ve Perakende sektörleri ise daha defansif bir performansla öne çıkabilmektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler