img
logo
Hızlı Menü
Arama

18 Ekim 2022, Salı


Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi, 17 Ekim işlemlerinde tarihi bir yükselişe imza attı. Endeks, 3847,62 puandan günü tamamlayarak, bütün zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Bir günlük prim, yaklaşık yüzde 6,1 olarak gerçekleşti. Özellikle Bankacılık, Ulaştırma, Holding, Perakende  sektör hisselerinde tavan fiyatlardan kapanış gerçekleşti.

Öte yandan yabancı yatırımcının borsadaki payı da yüzde 31,90 ile tüm zamanların en düşük seviyesine işaret ediyor. Para ve maliye politikalarını sorgulayan yabancıların borsa ve DİBS’ten çıkışları devam ederken; borsada kontrol de yerli yatırımcıya geçmiş durumda. Borsadaki yükselişin sebeplerine bakınca;
- Yüksek enflasyon ortamında şirketlerin gelirleri de artmaya devam ediyor. Son dönemlerin en iyi bilançoları açıklanıyor. Bu da şirket hisselerine ilgiyi artırıyor.
- Düşük faiz-yüksek enflasyon ortamında dolar ve altında da sınırlı getirilerin olması; birikimleri, tasarrufları hisse senetlerine yönlendiriyor.
- Hisse senetlerinin fiyatlarında hâlâ döviz bazlı ucuzluk devam ediyor. Bu durum hisselere ilgiyi de canlı tutuyor.
TL bazında bu kadar hızlı yükselişlerin ardından yatırımcılar “Borsa nereye kadar yükselir”, “Borsa düşer mi”, “Borsada hedef neresi”,  “Borsa beklenti”, “Hangi hisseler alınır”, “En çok yükselen hisseler hangileri olur” gibi soruların da cevaplarını aramaya başladı.

Bundan sonraki süreçte borsa endeksinin dolar bazlı aylık grafikleri önemli ipuçları üretiyor. Buna göre;
- 17 Ekim kapanışını dolar bazlı 207,07 seviyesinden gerçekleştiren endeks; son 5 yılda 4 defa test ettiği seviyeye de ulaşmış oldu.
- Bu seviye aynı zamanda endeksin 2013 yılından bu yana süregelen dolar bazlı düşüş trendinin de önemli bir kırılma noktasına işaret ediyor.
- Borsada alımların devam etmesi beklenirken; bu yükseliş turunda, artık dolar bazlı 9 yıllık düşüş trendinin de yukarı yönlü kırılması; büyük bir ihtimal olarak öne çıkmaktadır.
- Bu durumda karşımıza çıkabilecek ilk hedef noktası 215,00 dolar/cent seviyesi olacaktır ki; bu da TL bazında ilk etapta 3915 seviyesine doğru bir yükselişi beraberinde getirecektir.
- En yakın ikinci direnç hedefi de 225,00 dolar/cent seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da 4180 seviyesine doğru bir hareketliliği beraberinde getirecektir.
- Borsada 207 dolar seviyesindeki büyük kırılma gerçekleştikten sonra, artık bu seviye, destek olarak takip edilecektir.
- Eğer kâr realizasyonlarının biraz daha derinleşmesi söz konusu olursa, TL bazında 3715 seviyesinin önemli destek olarak öne çıkması beklenebilir.
- Bu süreçte yine bankacılık, holdingler, ulaştırma ve perakende sektörü başta olmak üzere, sınai ve GYO sektör hisselerinin önden katılacağı bir yükseliş hareketi kuvvetli ihtimal gibi görünüyor.


 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler