img
logo
Hızlı Menü
Arama

21 Eylül 2022, Çarşamba


Rusya-Ukrayna savaşında yeni gelişmeler yaşanıyor. Ayrılıkçı Donetsk, Luhansk ve Herson bölgelerinde 23-27 Eylül tarihleri arasında “Rusya'ya bağlanmak için” referandum kararı alındı. Moskova yönetimi bu gelişmeyi olumlu karşıladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin de “ulusa sesleniş” kapsamında yaptığı konuşmada, ülkede “kısmi seferberlik” ilan edildiğini duyurdu.

Gelişmeler, jeopolitik risk unsurlarını yeniden piyasaların gündemine taşıdı. Özellikle gıda emtiaları tarafında hareketlilik yaşanıyor. Bölgede gerilimin tırmanmasından korkuluyor ve Tahıl Koridoru Anlaşması ile sağlanan sevkiyat hattının zarar görmesinden endişe ediliyor. Bu kapsamda buğday fiyatları da yukarı yöneldi. FX buğday işlemlerinde, son 2 günde 818 dolardan 918 dolara kadar yükseliş yaşandı.

Buğday fiyatları “nasıl buğday emtia alınır”, “buğday FX yatırımı” gibi alternatif arayan yatırımcıların radarında... Ve yatırımcılar “buğday yükselir mi”, “buğday alınır mı” sorularının cevabını arıyor.

BUĞDAYDA HEDEF, BUĞDAY FİYAT BEKLENTİSİ...


Bu yaz en düşük 725 doları gören buğday, 23 Ağustostan itibaren 22 günlük hareketli ortalama üzerinde tutundu. 21 Eylül işlemlerinde, 22 günlük ortalama 831 dolarda bulunuyor. Yine aynı gün işlemlerinde 918 doları test eden fiyatlar, 900 dolara yakın denge bulmaya çalıştı.
Rusya’nın referandum sonuçlarını kabul edeceğini açıklaması, gerilimi artırabilecek bir unsur olarak dikkat çekiyor. Batının bu gelişmeye nasıl tepki vereceği de dikkatle izlenecek.

Bundan sonraki süreçte;

- 818-827 dolar bandı destek olarak takip edilecek. Fiyatların, yaklaşan kış öncesi ve bozulan risk algısı ile, bu destek noktasının üzerinde tutunması daha güçlü bir ihtimal gibi gözüküyor.
- Yukarıda ise 918-932 dolar bandı direnç olarak öne çıkıyor. Gerilimin artması halinde bu seviyelerin test edilmesi gündeme gelebilir.
- Buğday grafiklerinde temmuzdan itibaren 725-932 bandında bir dip çalışmasının da tamamlanmakta olduğu görülüyor. Bu görünüm hakim iken, buğdayda “short” pozisyon açmanın “daha riskli olabileceği” değerlendirilmelidir.Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler