img
logo
Hızlı Menü
Arama

5 Ekim 2022, Çarşamba


Dolar endeksi, 28 Eylül tarihinde 114,70 seviyesini gördükten sonra düşüşe geçti. Endeks, 5 Ekim işlemlerinde 110 seviyesine kadar gerileme gösterdi. Bütün para birimlerinde dolara karşı değerlenme gerçekleşti. EUR/USD 1,00, GBP/USD 1,15 seviyelerine yaklaştı. Dolar/TL ise 5 Ekim işlemlerinin ilk saatlerinde 18,65’i gördükten sonra, yeniden 18,60 seviyesinin altına geriledi.

DOLAR ENDEKSİ NEDEN GERİLEDİ

Doların, küresel anlamda zirve seviyelerdeki gücünü kaybetmesinin sebeplerine bakıldığında;
- ABD’de son açıklanan PMI Endeksi ve Dayanıklı Mal Siparişleri verisi, beklentilerin altında kaldı. Bu gelişme, durgunluk endişelerini destekledi.
- Makroekonomik verilerdeki zayıflık, FED’in agresif para politikasında “frene basabileceği” yönündeki beklentileri kuvvetlendirdi.
- Öte yandan İngiltere Merkez Bankasının ve ekonomi yönetiminin, aşırı değer kaybeden sterline yönelik müdahaleleri, GBP/USD paritesinde dengelenmeyi beraberinde getirdi. GBP’nin dip seviyelerden tepki vermesi, dolar endeksini de bir miktar geri çekti.
Bundan sonraki süreçte yatırımcılar “Dolar ne olur”, “Dolarda beklenti”, “Dolarda hedef” “Dolar yükselir mi”, “Dolar düşer mi” sorularının cevaplarına odaklandı.


DOLARDA BEKLENTİ

Doların yönü ve FED’in para politikasıyla ilgili olarak bu hafta cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam Verisi ve 13 Ekim Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon rakamları belirleyici olacak. Buna göre;
- Ağustos ayında (+) 315 bin olarak açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam Verisinin; eylülde (+) 250 bin olarak açıklanması bekleniyor. Verinin, bu beklentinin altında kalması, dolarda bir miktar değer kaybını daha gündeme getirebilir.
- ABD enflasyon rakamının ise, eylülde, yıllık bazda yüzde 8,1 olması bekleniyor. Bir önceki ay 8,3 olan enflasyonun, eylülde beklentiler dahilinde gelmesi ya da 8,1’in altında kalması da, dolara değer kaybettirecek bir diğer unsur olarak öne çıkabilir.


DOLARDA HEDEF

Dolar endeksine bakıldığında, 5 Ekim işlem gününün ilk saatlerinde 110,30 seviyesine yakın seyrediyor. 22 günlük ortalamalar 110,60 seviyesinde, 5 günlük ortalamalar ise 111,15’te bulunuyor. Yukarı yönlü hareketlerde bu ortalamalara dikkat edilmeli. Aşağıda ise 109,20 seviyesi ilk destek olarak öne çıkıyor.
Dolar/TL tarafında ise 27 Eylül tarihinden itibaren 18,50 üzerinde “bir tutunma” gözlemleniyor. Bu seviye önemli destek noktası olmakla birlikte; TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği yönündeki beklentiler, dolar lehine fiyatlamaları destekliyor. Bu kapsamda 18,65-18,73 bandı, ilk direnç noktası olarak takip edilebilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler