img
logo
Hızlı Menü
Arama

22 Ağustos 2022, Pazartesi


EUR/USD, bu defa 1,0000 seviyesinin altında kalıcı olur mu? 

 

FX piyasalarında işlem hacmi en yüksek paritelerden olan EUR/USD paritesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. 14 Temmuz’da 1,0000 seviyesinin altına sarkarak son 20 yılın düşük seviyesini gören parite, buradan gelen tepki ile tekrar 1,0350’in üzerini test etmişti. Ancak son 7 işlem günü içinde tekrar düşüşe yönelen parite, 22 Ağustos işlemlerinde bir defa daha kritik 1,0000 seviyesinin altına sarktı. Paritede yaşanan gelişmelere bakıldığında, her iki merkezde temel anlamda şu noktalar öne çıkıyor:
 

ABD CEPHESİ

- Son açıklanan FED tutanaklarında; ABD Merkez Bankasının faiz artış politikasından geri adım atmayacağı görüldü.

- Halihazırda 2,50 seviyesinde bulunan FED politika faiz oranının eylül toplantısında 0,50-0,75 bandında artması bekleniyor. Dolar endeksi, bu beklenti yeniden 108 seviyesini aştı.

- FED Başkanı Powell’ın 26 Ağustos’ta Jackson Hole konuşması dikkatle talip edilecek. Başkan Powell’dan gelmesi muhtemel “şahin” açıklamalar, hafta boyunca parite üzerinde etkili olacaktır.

- ABD’de enflasyon, temmuzda yüzde 8,50 ile, bir önceki ay gerçekleşen 9,1 zirvesinden dönüşe işaret etti. Ağustos enflasyonunun da düşük gelmesi bekleniyor. İstihdam tarafında ise bir problem gözükmüyor. Bu durum, FED’in elini rahatlatıyor.

 

AVRUPA CEPHESİ

- Euro Bölgesi'nde enflasyon, temmuz ayında yüzde 8,9'u görerek rekor noktalara dayandı. Enflasyondaki artışa en büyük katkı enerji(%4) ve gıda(%4) fiyatlarından geldi.

- AB’ye üye 27 ülkenin 16'sı, çift haneli enflasyon rakamlarına ulaştı.

- Birliğin lokomotif ülkeleri Almanya'da yüzde 8,5 ve Fransa'da yüzde 6,8 enflasyon bulunuyor.

- Almanya’nın istatistik kurumu Destatis’in yaptığı açıklamaya göre; Temmuz ayında üretici fiyatları yüzde 5,3 ve yıllık bazda yüzde 37,2 artış kaydetti.

- Ülkede doğal gaz fiyatları bir yılda yüzde 163,8 ve elektrik fiyatları yüzde 125,4 artış kaydetti.

- ECB’nin en yakın faiz toplantısı 8 Eylül’de... Bankanın, faizleri en az yüzde 0,50 artırması bekleniyor. Banka, bir önceki toplantının ardından yaptığı açıklamada “Gelecek toplantılarda faizi daha fazla artırmanın uygun olduğu” görüşünü aktarmıştı.

 

TEKNİK GÖRÜNÜM

EUR/USD grafiğine bakıldığında, “aşırı satış” reaksiyonuna işaret eden RSI göstergesi önemli sinyaller üretiyor. Paritede 14 Temmuzdaki bir önceki 1,0000 denemesinde; RSI, 30 değerinin altına sarkmış ve 25 sınırına kadar gerilemişti. Ancak 22 Ağustos işlemlerinde RSI, 35 değerinde bulunuyor. Parite 1,0000 ile aynı seviyede iken, 22 Ağustos RSI göstergesinin hâlâ aşırı satışa işaret etmemesi, paritede, “Bu sefer satışlar 1,0000’ın altına geriler mi?” endişesini gündemde tutuyor. ‘Momentum’ göstergesi de 100 değerinin altında, düşüşü destekliyor. (22 Ağustos gün ortası işlemleri) 5 ve 22 günlük hareketli ortalamaların da altında seyretti.

 

BEKLENTİ:

Bugün Euro Bölgesinin problemleri daha fazla ve çözümü daha uzun vadeli görünüyor. Yaklaşan kış öncesinde enerji krizinin de Avrupa’da derinleşmesinden endişe duyuluyor. Her iki merkez bankası faiz artışı sürecinde olmasına rağmen; FED, ECB’ye göre daha önden gidiyor. Bu da doları daha güçlü kılıyor. ABD’de özellikle işsizlik ve enflasyon göstergeleri, Avrupa’ya göre daha iyi seyrediyor. PMI rakamları her iki tarafta da 50 seviyesinin altında. Bütün bu göstergeler ışığında (ABD enflasyonunda beklenti ötesi bir gerileme yaşanmadıkça) paritedeki gelişmelerin dolar lehine gerçekleşmesi beklenebilir.

Bu kapsamda;

- 1,0095-1,0120 ara dirençler olarak öne çıkıyor. 1,0000 seviyesinden gelebilecek tepkilerde, bu noktalara dikkat edilmeli. Ancak yine bu seviyelerin üzerinde bir fiyatlama gerçekleşmedikçe, paritede aşağı yönlü baskının devamı daha yakın bir ihtimal olarak öne çıkabilir.

- 1,0000 seviyesinin altında günlük ve haftalık kapanış gerçekleşirse ve Avrupa için mevcut görünümün daha da kötüleşmesi halinde; paritede orta vadede 0,9700’ye kadar varabilecek bir gerileme riski de ihtimal dahiline girmeye başlayabilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler