img
logo
Hızlı Menü
Arama
AHMET DENİZ YAĞBASAN

AHMET DENİZ YAĞBASAN

4 Ekim 2023, Çarşamba


Borsa İstanbul’da 3. Çeyrek finansallarının açıklanmasına 2 haftalık bir zaman dilimi kaldı. 20 Ekim 2023 tarihinde planlı takvime göre Arçelik A.Ş. ile başlayacak olan finansallar 9 Kasım 2023 tarihinde tamamlanıyor. 3. çeyreğe ilişkin finansallar öncesinde bazı sektör bazlı gelen öncü veriler fazla ılımlı değil.Otomotivde 3. Çeyrek Genel Anlamda 2. Çeyreğin Gerisinde Kaldı

Pazartesi günü açıklanan Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği verilerine göre 2023 Ocak – Eylül döneminde toplam araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre %64,8 oranında artış gösterdi. Her ne kadar bu veri 10 yıllık ortalamanın üzerinde gerçekleşse de Temmuz – Ağustos ve Eylül verileri yılın geri kalanına göre zayıf performans gösteriyor. Eylül ayında 96,8 bin araç satışı gerçekleştirilirken bu geçtiğimiz ay 89.4 bindi. Temmuz ayında 2023 yılının en yüksek araç satışı gerçekleşirken Ağustos ve Eylül ayında önemli bir ivme kaybı yaşadı. Otomotiv tarafında adet bazlı satışlar 3. çeyrekte genel anlamda 2. çeyreğin gerisinde kaldı.

 


Yurt İçi Talep Beyaz Eşya Sektörünü Taşıyamayabilir

Avrupa’da devam eden durgunluk ile beyaz eşya ihracatı gerilemeye devam ederken yurt içi satışlarda güçlü ivmelenme devam ediyor. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği tarafından açıklanan verilere göre Ağustos ayında beyaz eşya ihracatı ve iç satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %1 oranında azaldı. Yurt içi satışlar yılın ilk 8 ayında %21 oranında artış gösterirken ihracat Ocak – Ağustos döneminde %11 geri çekilme gösterdi. TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın tarafından yapılan açıklamada da son 3 aylık verilerin genel olarak iç pazarı canlı, ihracatın ise düşük seyrettiği ifade ile görüşümüzü destekledi.

Türkiye’de yükselen faiz oranları gelecek dönemde talepte olası azalmaya neden olabilir. Hali hazırda en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa Birliğinde devam eden durgunluk yılın geri kalanında düşüş ivmesinin başlangıcı olabilir. Ayrıca son dönemde geri çekilme gösteren EUR/USD paritesindeki düşüşün kalıcı olması durumunda şirket finansalları üzerindeki marjlarda geri çekilme görülebilir.

 

Çelik İhracatında Düşüş İvmesi Devam Ediyor

Worldsteel tarafından yayımlanan rapora göre dünya genelinde çelik üretimi %2,2 artış gösterdi. Türkiye Çelik Üreticileri Birliği tarafından yapılan açıklamada ise Türkiye’nin çelik üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %2,9 azaldı. Türkiye’de Ocak – Ağustos döneminde ise üretim %12,1 azalış gösterdi İç satışlarda yüksek seyir devam etse de durgunlukla boğuşan Çin’in yönünü ihracata çevirmesi uluslararası piyasada rekabet avantajımızı kaybetmemize neden oldu. Bu da Ocak – Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatın %41,8 gerilemesine neden oldu.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler