img
logo
Hızlı Menü
Arama

9 Eylül 2022, Cuma


Merkez Bankalarının açıklamalarının damga vurduğu bir hafta geride kaldı. Piyasalara bakıldığında; 
- Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faizleri artırmasından çok, verdiği mesajlar pariteler için önemliydi. ECB, mevduat faizini yüzde 0,75'e ve fonlama faizini yüzde 1,50’ye yükseltti. Böylece banka, tarihinin en yüksek faiz artışına gitmiş oldu. Avrupa’da bir süre daha faiz artışının devam etmesi bekleniyor. Başkan Lagarde ve bütün ECB yetkilileri, vurgulayarak bunun işaretlerini verdi. Bu durum, haftanın son işlem gününde avroya destek oldu.

- 0,99’un altını test eden EUR/USD paritesi, faiz artışı ve Lagarde’ın açıklamalarının ardından yeniden 1 seviyesinin üzerine çıktı. Buna paralel olarak dolar endeksi gerileyerek, 108,5’in altını gördü. FED cephesinde de faiz artışı beklense bile, ECB’nin daha baskın mesajlarının, euroyu bir miktar güçlendirdiği görülüyor.

- Zayıflayan dolar, emtialara yansıdı; ons, 1725 doların da üzerine çıkarak, “tehlikeli” diyebileceğimiz 1680-1710 bandından uzaklaştı.

- İçeride de 18,20 TL’nin üzerinde tutunan bir dolar ile karşı karşıyayız. Hem ‘diri’ gözüken dolar hem de yükselişe geçen ons, gram altın fiyatlarına yansıdı. Gram, 3 haneli seviyelerden uzaklaştı ve 1010 TL’nin üzerine çıktı.
Büyük merkez bankalarının açıklamalarının, gram altına da destek olduğu görülüyor. Yatırımcılar da “gram altın yükselir mi”, “gram altın alınır mı”, “gram altın beklenti”, “gram altın hedef kaç TL” gibi soruların cevaplarını arıyor.
Bundan sonraki süreçte gram altın senaryolarına bakıldığında;

- “Üç haneli (yani 900’lü) rakamlarla vedalaşma yaşandığı bir süreçten geçiliyor” yönündeki ana senaryo devam ediyor.

- Nitekim eylülün ilk haftasında görülen 990 TL seviyesinden yukarı dönüş gerçekleşti.

Dolar/TL senaryolarına bakıldığında;

- Yıl sonu için OVP’de 2022 ortalama beklentisi 16,62 TL... Bugün bu ortalama, 15,70 civarında bulunuyor. Söz konusu açığın kapanması için son çeyrekte doların, 19 TL üzerinde fiyatlanması gerekiyor.

- TCMB’nin son anketine göre yıl sonu dolar/TL beklentisi 19,65 TL olarak gerçekleşti. Her iki dolar senaryosu, aynı zamanda gram altını da destekliyor.

Ons senaryolarına bakıldığında;

- Kritik 1680-1710 destek bandının korunması ve “güçlü dolar” beklentilerinin çoğunlukla fiyatlara dahil olması, son çeyrekte, uygun şartların oluşması durumunda yeniden 1800 dolara doğru bir hareketliliği beraberinde getirebilir.

- Söz konusu beklentilerin gerçekleşmesi, gram altında ilk etapta bu yıl görülen 1040 TL zirvesine doğru hareketlenmeyi destekleyebilir.

Bir uyarı yapmak gerekirse; “ABD’de enflasyon ve istihdamın öngörülenden daha fazla yükselmesi” halinde, ons için beklentiler kötüleşebilir. Böyle bir gelişme, gram altını da baskılayabilir. Bu anlamda 13 Eylül Salı günü açıklanacak ABD enflasyon rakamları dikkatle takip edilmelidir.


 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler