img
logo
Hızlı Menü
Arama

6 Ekim 2022, Perşembe


Dolar endeksi ve ons altında son günlerde yaşanan hareketlilik, gram altın tarafında da ciddi bir hareketliliği gündeme getirmiş durumda. Dolar endeksinin zirveden geri dönmesi ve ons altının 1720 dolar üzerinde doğru hareketlenmesi; eylül sonunda 960 TL’ye kadar gerileyen gram altını, yeniden 1000 TL’nin üzerine çıkardı. Gram altın, ekim ayının ilk haftasında 1030 TL’nin üzerini test etti. 6 Ekim işlemleri de 1025 TL ve üzerinde seyrediyor.

Bundan sonra yatırımcılar “gram altın nereye gider”, “altın alınır mı”, “altın satılır mı”, “altın yükselir mi”, “altın düşer mi”, “altın beklenti” “altın hedef fiyat” gibi soruların cevaplarını arıyor.

Öncelikle dolara bakmak gerekirse; dolar endeksi, 28 Eylül tarihinde 114,70 seviyesini gördükten sonra düşüşe geçti. Endeks, 6 Ekim işlemlerinde 111 seviyesine yakın seyrediyor. Doların yönünü, cuma açıklanacak Tarım Dışı İstihdam Verisi ve 13 Ekim Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon rakamları belirleyecek.
ABD’de 5 Ekim’de açıklanan özel sektör istihdam rakamlarının beklentilerden iyi gelmesi, tarım dışı istihdam verisinin de 250 bin olan beklentinin üzerinde gelebileceği yönünde öngörüleri artırdı. Güçlü istihdam, agresif FED’in elini güçlendirdiği için, dolar üzerinde de yukarı yönlü hareketliliği destekliyor.

Enflasyon tarafına bakıldığında ise; ABD’de eylül ayı enflasyonunun yıllık bazda yüzde 8.1 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bu beklentinin üzerinde gelebilecek her rakamın, “daha agresif FED” beklentisini tetikleyeceğini hatırlatmakta fayda var. OPEC+ Grubunun günlük üretimi 2 milyon varil kısma kararı ve bunun petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturması da, önümüzdeki dönemde enflasyonist baskıları bir miktar tırmandırabilir. Yatırımcıların buna da dikkat etmesi gerekiyor.
Ons tarafında ise 1615 dolar seviyesinden gelen ve 1720 doların üzerine çıkan yukarı yönlü tepki, “ons altında dip görüldü” şeklindeki beklentileri doğurdu. 1680-1705 dolar bandının destek olarak takip edileceği ons da, ABD verilerine bağlı olarak yönünü belirleyecek.

Bütün bu denklemde gram altın tarafında baktığımızda;

- Güçlü ABD verilerinin ve güçlü dolar senaryosu, ons ve gram altında mevcut fiyatlamalara ağırlıklı olarak gibi görünüyor.
- Gram altın için bu tabloda 1000 TL seviyesinin altındaki fiyatlamaların, “ağırlık artırma” yönünde fırsat sunduğu da görülüyor. 
- Bu kapsamda gram altında son dört ayda 2 defa test edilen 1042 direnci, ilk hedef olarak öne çıkabilir.
- İçeride dolar/TL’de 19 ve üzerine doğru gerçekleşebilecek yönelimler, gram altındaki hareketleri daha da yukarı taşıyabilir. (Bu senaryoda gram altında 1120 TL’ye kadar varabilecek bir hareketlilik söz konusu olabilir)
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler