img
logo
Hızlı Menü
Arama

3 Ocak 2023, Salı


Altın fiyatları yeni yıla hızlı başladı. Küresel piyasalarda altının ons fiyatı 3 Ocak işlemlerinde; altı ay aranın ardından 1850 doları test etti.

Yatırımcılar “Altın fiyatları neden yükseldi?” sorusunun cevabına odaklanırken; 2023 başı itibarıyla öne çıkan temel gelişmeler şöyle sıralanıyor:

- ABD enflasyonunda gerileme beklentileri devam ediyor.

- ABD istihdamında, resesyon riski sebebiyle zayıf bir görünüm öngörülüyor.

- Her iki sebepten dolayı ABD Merkez Bankasının (FED) faiz artışlarında frene basacağı ve daha güvercin tonaja geçmesi ihtimali ağırlık kazanıyor.

- Bütün bu sebepler “daha zayıf dolar” ve ters korelasyon etkisiyle “daha güçlü altın” kompozisyonunu destekliyor.

Öte yandan;

- Jeopolitik riskler tarafında Rusya-Ukrayna, Çin-Tayvan, Sırbistan-Kosova gerilimleri; altın fiyatlarını “riskten kaçış” ve “güvenli liman” algısıyla destekliyor.

- Ayrıca Çin ekonomisinin açılması, altın talebini hem fiziki hem de fon alımları tarafında canlı tutacak bir beklenti olarak öne çıkıyor.

- Merkez Bankalarının son dönemde fiziki altın alımında “gaza bastıkları” görülüyor. 2022 genelinde merkez bankaları 670 ton altın alımı yaptı. Sadece 3. Çeyrekteki alımları 400 tona yükseldi.
 

ABD’den Gelecek İki Veriye Dikkat!

 

Bütün bu gelişmeler küresel çapta altın fiyatlarının “yukarı yönlü” ivmelenmesini de beraberinde getirdi. Kısa vadeye bakacak olursak; altın fiyatlarını etkileyecek iki önemli gelişme var:

  1. ABD Tarım Dışı İstihdam verisi: Bu veri 6 Ocak Cuma günü açıklanacak. Kasım ayında 263 bin olan ABD istihdam artışının, aralık ayında 200 bin olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Beklenti paralelinde ya da beklenti altında gelecek istihdam verisi; altın tarafında (güvercin FED beklentisiyle) pozitif karşılanacaktır.

  2. ABD Enflasyon verisi: Bu veri 12 Ocak Perşembe günü açıklanacak. ABD’de yıllık enflasyonun aralık ayında yüzde 6,7’ye düşmesi bekleniyor. Böylece enflasyonun, kasımda gerçekleşen yüzde 7,1’lik seviyenin de altına geleceği öngörülüyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi, güvercin FED senaryosunu destekleyecektir.
     

"Ons" Ve "Gram" Altında Hangi Seviyeler Görülebilir?

 

Küresel resesyon, dolar endeksinde gerileme, Uzak Doğu’da talep artışı ve jeopolitik riskler; aslında kasın ayından beri ons altın fiyatlarını destekliyor. 1615 dolardan başlayan tepki hareketi, ocak ayı itibarıyla 1780 dolarda bulunan 200 günlük ortalama seviyeyi oldukça geride bıraktı. Bundan sonraki süreçte, kısa vadede ve mevcut şartlar altında 1807 dolar sağlam destek olarak gözüküyor. ABD verilerinin destek vermesi halinde ons altında ilk etapta 1880 dolar görülebilir. Bunun gram altın tarafında yansıması da 1125-1130 şeklinde gerçekleşebilir.

2023 genelinde bakacak olursak; mevcut görünüm itibarıyla altının daha güçlü kalacağı bir yıl olmaya aday gibi görünüyor. Ons altının önce 1800 doların üzerinde yerini sağlamlaştırması ardından şartların da desteklemesi halinde tekrar 2000 dolara yönelmesi, ihtimal dahilinde gözüküyor. Bu durumda gram altın tarafında 1350 ve üzeri seviyeler test edilebilir.

Buradaki tek risk, düşme eğiliminde de olsa ABD enflasyonunun, yüzde 2 olan hedefin oldukça üzerinde seyretmesi… Bu durum, dolar faizlerinin uzun süre yüksek kalmasını beraberinde getirebilir ki, bu da altın fiyatları üzerinde tekrar önemli bir baskı unsuru olarak karşımıza çıkabilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler