img
logo
Hızlı Menü
Arama
MUAMMER DEMİR

MUAMMER DEMİR

23 Kasım 2023, Perşembe

2024’ün ikinci yarısında enflasyonda beklenen gerilemeyle birlikte, politika faiz oranında da indirimler başlayabilir. Bu senaryoda tahvil yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli?

Merkez Bankası (TCMB) enflasyonda yaşanan yukarı yönlü riskler nedeniyle 2023 yılının ikinci yarısında sıkılaşma yönünde politikaları devreye aldı. Böylece borçlanma maliyetlerinde yukarı yönlü bir eğilimin yaşandı, tahvil piyasasında da çeşitli vadelerde getirilerde yükselişler izleniyor. 

TCMB tarafından yayımlanan verilere bakıldığında, 2013 yılında yüzde 28 civarında olan yabancıların Türk Lirası tahvil sahiplilik oranının, son dönemde yüzde 1,0 seviyesinin altına gerilediğini görmekteyiz. Rasyonel politikalara yönelimle birlikte yabancıların Türk tahvillerine ilgisinin sınırlı da olsa tekrardan artmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. TCMB politika faiz oranı olan “bir hafta vadeli repo faiz oranı”na yönelik beklentimiz ise yılsonu için yüzde 40 seviyesinde. Faiz etkisinin, ekonomi üzerinde gecikmeli yansımalarını dikkate alırsak, TCMB’nin 2024 yılının ilk yarısında politika faiz oranını yüzde 40’a yakın bölgede koruyabileceğini öngörüyoruz. Yılın diğer yarısı açısından da dezenflasyon süreci ile birlikte politika faiz oranında da indirimlerin gelebileceğini tahmin ediyoruz. 

Bu senaryoda biz de, gösterge tahvilde bugün yüzde 40 civarında oranların bulunduğu bu piyasanın, 2024 yılında cazip bir yatırım aracı haline gelebileceğini tahmin ediyoruz. Mevcut durumda tahvillerin, alternatif bir yatırım aracı olarak ön plana çıkabileceğini öngörüyoruz. Strateji belirlerken de daha uzun vadeli tahvillere odaklanmanın doğru olabileceğini değerlendiriyoruz. 

Merkez Bankaları, para politikasının etkinliğini korumak ve para birimindeki dalgalanmaları önlemek adına, kısa vadede faiz oranları üzerinde değişimlere gidebilmektedir. Faiz politikası yaklaşımına yönelik adımların ilk yansımaları da tahvil piyasasında görülmektedir. Bu sebeple normal koşullar çerçevesinde, 2024 yılının ikinci yarısı itibariyle politika faiz oranında indirimlerinin gelebileceği yönündeki öngörümüz sebebiyle, uzun vadeli tahvillerin daha cazip bir konuma gelebileceğini tahmin ediyoruz. 

Son dönemde Eurobond piyasasında da hareketliliğin arttığını gözlemliyoruz. Özellikle ülke risk priminde yaşanan düşüş ve para politikasında uygulanan kararlı duruş ile birlikte Eurobond piyasasının yatırımcıların tekrar ilgi alanına girdiği izleniyor. 17 Kasım kapanışı itibarıyla 5 yıllık döneme kadar eurobond getirilerinin yaklaşık olarak yüzde 7,50-9,50 aralığında gerçekleştiğini gözlemledik. Türkiye’nin CDS risk priminde önümüzdeki süreçte bir miktar daha beklenen gerileme gerçekleşirse, CDS çarpan etkisi düşeceğinden, bugünkü oranlardan Eurobond yatırımı daha cazip hale gelebilir. Ancak yatırımcı, bu yatırımı döviz cinsinden yaptığı için, kur riskini de taşımış olur. Bu sebeple geleceğe yönelik kur beklentileri de burada dikkate alınmalıdır. Bu özellikleriyle Eurobond piyasası; tecrübe sahibi, piyasa işleyiş kurallarına hakim ve finansal okur yazarlığı yetkin yatırımcılar açısından, uzun vade stratejileri içerisinde ve sınırlı bir ağırlıkta portföylerde olabilir. 
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler