img
logo
Hızlı Menü
Arama
UĞUR AYDIN

UĞUR AYDIN

23 Kasım 2023, Perşembe

2023 yılının 3. Çeyrek bilançolarının ardından, yıllık kâr tahminlerimize göre yaptığımız çalışmada, yüksek temettü verimi ile öne çıkabilecek hisseleri araştırdık. İşte o hisseler!

Temettü, şirketlerin bir faaliyet yılında elde ettikleri net kârdan sabit sermaye yatırım giderleri ve işletme sermayesi ihtiyacı gibi, şirketin operasyonel faaliyeti açısından önem arz eden ihtiyaçlar gözetildikten sonra, yatırımcılara nakit olarak ödenen tutardır. Yönetim kurulunun belirlediği dağıtım tutarı ve dağıtım tarihinin genel kurulda kabul edilmesi sonrası, temettü ödemesi kesinleşir. 

Hisse seçiminde temettü beklentisi, özellikle uzun vadeli yatırımcı açısından önemli bir kriterdir. Yatırımcılar, hisse senetlerinden fiyat artışı ve temettü olmak özere başlıca iki tür gelir elde edebilir. Bir tasarruf sahibi açısından temettü verimi, yani ödenecek brüt temettünün hisse fiyatına oranı yüksek olan şirketler, diğerlerine göre, getiri potansiyeli bakımından bir adım önde yer alır. Bu nedenle hisse seçiminde temettü beklentisi önemli bir kriterdir. Ancak bu kriterin risk-getiri dengesi açısından uzun vadeli değer yatırımcısı tarafından önem arz eden bir kriter olduğunu ve salt fiyat yükselişi kaynaklı yatırım yapan tasarruf sahipleri açısından dikkat edilen bir kriter olmadığını da vurgulamak gerekiyor. 

Bir hisse senedi sadece temettü beklentisi ile de portföye dahil edilebilir. Özellikle hemen her yıl istikrarlı biçimde nakit temettü ödeyen, ödediği temettüyü belli bir oranda artırabilen ve temettü verimi yüksek olan hisse senetleri, uzun vadeli yatırım açısından portföylere eklenebilir. Genel itibarıyla istikrarlı temettü dağıtan şirketlerin, pozitif serbest nakit akışı üretmesi de genelde hisse fiyatlarına artış olarak yansır ve bu durum, temettü şirketlerine yatırımı cazip kılan unsurlardan biridir. Ancak istikrarlı temettü ödeme, temettülerde her yıl istikrarlı artış ve yüksek temettü verimi kriterlerine dikkat edilmelidir. Özellikle borsa düşüşleri esnasında istikrarlı temettü dağıtan şirketlerin hisselerinde fiyat düşüşü kaynaklı olarak temettü verimlerinde yükseliş yaşanır. Bu nedenle Borsada görülen %20 ve üzeri sert fiyat düşüşleri, bu tarz şirketler açısından ciddi yatırım fırsatları doğurabilir.

2023 yılının 3. Çeyrek bilançolarının ardından, yıllık kâr tahminlerimize göre yaptığımız çalışmada; önümüzdeki 1 yıllık süreçte TÜPRAŞ, TOFAŞ, TÜRK TRAKTÖR, VESTEL BEYAZ EŞYA, BİM, ENERJİSA, FORD OTOSAN, AKSA AKRİLİK, AKÇANSA ÇİMENTO, YENİ GİMAT GYO ve İNDEKS BİLGİSAYAR’ın, daha yüksek temettü verimi ile öne çıkabileceğini değerlendiriyoruz. 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler