img
logo
Hızlı Menü
Arama

27 Şubat 2020, Perşembe


SWIFT, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından para transferi talimatları gibi bilgileri hızlı, doğru ve güvenli bir şekilde göndermek ve almak için kullanılan geniş bir mesajlaşma ağıdır. 11.000’den fazla SWIFT üyesi kurum, 2021’de ağ üzerinden günde ortalama 42 milyon mesaj gönderdi ve 2020’ye göre %11,4’lük bir artışa işaret. Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT), üyelerine güvenli ve güvenli finansal işlemler sağlayan, üyelere ait bir kooperatiftir. Bu ödeme ağı, müşteri veya satıcı alacaklıdan farklı bir banka kullanıyor olsa bile bireylerin ve işletmelerin elektronik veya kart ödemeleri almasına olanak tanır. SWIFT, her üye kuruma yalnızca banka adını değil, ülke, şehir ve şubeyi de tanımlayan benzersiz bir kimlik kodu atayarak çalışır. SWIFT, her finansal kuruluşa sekiz veya 11 karakterden oluşan benzersiz bir kod atar. Kod, birbirinin yerine geçecek şekilde banka tanımlayıcı kodu (BIC), SWIFT kodu, SWIFT Kimliği veya ISO 9362 kodu olarak adlandırılır. SWIFT’den önce Telex , uluslararası fon transferi için mevcut tek mesaj doğrulama aracıydı. Telex, düşük hız, güvenlik endişeleri ve ücretsiz bir mesaj formatı nedeniyle engellendi.

Rusya’nın Ukrayna’ya girişine devam etmesi halinde, Mart ayından sonra Federal Rezerv’in (Fed) faiz artırımlarına ilişkin görünüm belirsizleşebilir. Petrol ve altın, gümüş diğer emtia fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’ya asker göndermesinin ve ABD ve müttefiklerinin yaptırımlarının potansiyel olarak sınırlı arza yol açabileceği endişeleriyle yükseliyor. Rusya, petrol ve doğal gazın önemli bir ihracatçısıdır. Ülke aynı zamanda en büyük buğday ve paladyum ihracatçısıdır. Moskova aynı zamanda nikel, alüminyum ve diğer metallerde de önemli bir oyuncu.
ABD Hazine Bakanlığı tarafından 24 Şubat akşamı yayınlanan basın açıklamasına göre yönetmelik güncellenerek, Gazprombank’ın Amerikan sermaye piyasasında 14 günden fazla bir süre için fon toplanmasına ilişkin kısıtlamaları duyurdu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Pazar günü Bundestag parlamentosunun alt meclisinin olağanüstü oturumunda yaptığı açıklamada, Almanya’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Almanya’nın ordusunu modernize etmek için 100 milyar Euro (113 milyar dolar) yatırım yapacağını ve ardından savunma harcamalarını yıllık gayri safi yurtiçi hasılanın %2’sinden fazlasına çıkaracağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Cumartesi günü yayınladığı bildiride, Rusya Merkez Bankası’nın uluslararası rezervlerini yaptırımlarımızın etkisini zayıflatacak şekilde kullanmasını engelleyecek kısıtlayıcı önlemler almayı taahhüt ettiğini açıkladı.

Önümüzdeki hafta siyasal alanda yaşanacak gelişmelerin, finansal piyasalar üzerindeki etkilerini takip etmeye devam edeceğiz. Hareketlik hız kazanabilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler