img
logo
Hızlı Menü
Arama

15 Ağustos 2023, Salı


2023 2. Çeyrek Finansal Sonuç Değerlendirmesi

 

2005 yılı itibariyle low-cost iş modeline geçerek Türkiye’nin lider düşük maliyetli havayolu taşıyıcısı konumuna yükselen Pegasus A.Ş. 30 Haziran 2023 itibariyle 49 ülkede 130 uçuş noktasını kapsayan bir ağa hizmet etmektedir. Şirket aktif olarak faaliyetlerini 101 uçak ve 20.441 koltuk kapasitesi ile sürdürmektedir.

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. 2023 yılı ilk yarı finansallarında satış hasılatını konsensüs beklentilerinin üzerinde ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %93 oranında artırarak 23,9 milyar TL’ye yükselti. (2022/06 12.4 milyar TL). Şirketin satış hasılatındaki büyümeye ek olarak brüt kâr marjının da bir önceki yıla kıyasla yükselmesi şirketin bir önceli yılın aynı dönemine göre brüt kârını %924 oranında artırarak 4,15 milyar TL’ye yükseltmesini sağladı. Burada yer alan detaylarda ise şirketin yurtdışı tarifeli uçuş gelirlerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %98 artırarak satış hasılatında yaşanan büyümede en çok katkıyı sağladı. Yurtiçi tarifeli uçuş gelirlerini %43 arttırsa da hasılat gurubu içerisindeki payı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %15,2’den %11,3’e gerileme gösterdi. Burada yaşanan geri çekilmenin ana nedeni olarak yurt içi uçuşların yurt dışına yönlendirilmesiyle dış hat koltuk arzının geçen yıla göre %33 oranında artmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Brüt kâr marjında yaşanan yukarı yönlü ivme ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre azalan yakıt giderlerinin paralelinde artan satış hasılatının etkisinden kaynaklanmaktadır. Şirketin en büyük maliyetlerinden olan yakıt harcamalarını sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında filosunu A321 ile genişletip yakıt tüketimini geçtiğimiz dönemde azalttığı gibi gelecek dönemde de azaltmayı hedeflemektedir.

 

Şirket, 2023 yılı 2. Çeyrek itibariyle %33,6 FAVÖK marjı ile bugüne kadar ki en iyi ikinci çeyrek performansını sergiledi. Bir önceki çeyreğe kıyasla FAVÖK kârını %294 oranında artarak 4,74 milyar TL’ye yükseltti (2023/03 1,20 milyar TL). FAVÖK tarafında yaşanan bu yükselişte her ne kadar personel giderleri bir önceki çeyreğe göre artış gösterse de satış hasılatında yaşanan artış bu kalemi sübvanse etti. Şirket ayrıca 2023 yılının ikinci çeyreğinde TL karşısında değer kazanan dolar kuru nedeniyle şirket 491 milyon TL kur farkı gideri yazdı. Bütün bu etkenler dahilinde şirket 2023 yılının 2. çeyreğinde konsensüs beklentilerinin %53 üzerinde 1,92 milyar TL’lik kâr açıklandı.


Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler