img
logo
Hızlı Menü
Arama

16 Kasım 2021, Salı


Turkcell, 3Ç21’de ortalama piyasa beklentilerinin %12 üzerinde 1,429mn TL net kar açıkladı. Net kar bir önceki çeyreğe göre %28 artış gösterdi. Bir önceki yılın ayını çeyreğine göre ise %18 artış kaydetti. Yılın ilk dokuz ayında net kar bir önceki yıla göre %24 artış göstererek 3,647mn TL oldu. Net kardaki sapma finansman giderlerinden kaynaklandı. Bir önceki çeyrekte 1,937mn TL olan finansman gideri üçüncü çeyrekte 641mn TL’ye geriledi.

Büyüme Devam Ediyor

Hasılat 3Ç21’de beklentilerin bir miktar altında 9,091mn TL oldu. Hasılat bir önceki çeyreğe göre %9, yıllık bazda %22 artış gösterdi. Dokuz aylık dönemde ise bir önceki yıla göre %24 artış göstererek 25,026mn TL oldu. Abone sayısı bir önceki çeyreğe göre %3,1 (1,2mn) yıllık bazda %6,5 (2,4mn) artış gösterdi. 2Ç07 den bu yana en yüksek çeyreklik net abone kazanımı kaydedildi. Yaz mevsimi ile turizm sezonunun başlaması buna bağlı artan ziyaretçi sayısı abone kazanımına etki oluşturdu. Fiber ve ADSL kollarında sıralıyla çeyreksel bazda %3,4 ve %2,0 abone artışı gerçekleti. IPTV bir önceki çeyreğe göre abone sayısı %5,3 artarak 1 milyonu ilk kez aştı.

Abone başına ortalama gelir (ARPU) yıllık %12 artış gösterek 57,5 TL oldu. Bir önceki çeyrekte 52,3 TL olarak gerçekleşmişti. Bireysel fiber ARPU ise yıllık %10 artış kaydederek 79,5 TL oldu. Bir önceki çeyrekte 76,6 TL olarak kaydedilmişti. Digital servis gelirleri yıllık bazda %31 artış göstererek üçüncü çeyrekte 435mn TL oldu. Techfin servisleri (Financell ve Paycell) gelirleri yıllık %37 büyüme kaydederek 281mn TL’ye ulaştı.
 

Uluslararası Operasyon Katkısı Artıyor

Grup gelirlerinin %10’unu oluşturan Turkcell Uluslararası gelirleri %39,2 büyüyerek 915 milyon TL’ye yükseldi. Lifecell abone sayısı yıllık bazda %14 artış kaydederek 8,9mn aktif aboneye ulaştı. Ukrayna operasyonlarında yıllık bazda 4,6 puan artışla %56,7 Favök marjı gerçekleşti. Life Belarus’ 3,8 puan artış ile %26,4 Favök marjı gerçekleşti. KKTcell’de Yıllık %41 FAVÖK büyümesi gerçekleşti.
 

Marjlarda Tekrar Yukarı İvme

Brüt kar marjı bir önceki çeyreğe göre 2 puan artış ile %32,2 olarak gerçekleşti. Brüt kar marjın tekrar toparlanma göstersede tarihsel ortalamanın (%34) altında seyrediyor. Favök marjı çeyreksel 2 puan artış gösterirken yıllık bazda 1 puan azalış göstererek %45 olarak gerçekleşti. Net kar marjı ise finansman giderlerindeki azalışın etkisi ise bir önceki çeyreğe göre 2 puan iyileşme göstererek %15,7 olarak gerçekleşti. Öz sermaye karlılığı 0,5 artış ile %23,5 oldu.
 

2021 Beklentilerinde Yukarı Yönde Revize

Turkcell yıl sonu beklentilerinde gelir büyümesini %18 den %20 oranına revize etti. Favök 14,3mn TL’den 14,5mn TL’ ye yükseltildi.
 

Turkcell Enerji Hikayesi

Şirketin, %100 iştiraki olan Turkcell Enerji, Boyut Grup Enerji hisselerinin tamamının satın alınmasına ilişkin olarak Pay Devir Sözleşmesi imzaladı. Boyut Grup Enerji’nin net borçları sonrasında şirketten nakit çıkış 11,5 milyon ABD Doları olarak gerçekleşecektir. Bu tutarın 500 bin ABD Doları olan bölümü anlaşma tarihinden 2 yıl sonra gerçekleşecektir. Turkcell Enerji bünyesinde yapılacak bu satın alma ile, enerji tüketiminin yenilenebilir kaynaklardan karşılanması hedefleniyor. 2021-2026 yılları arasında beklenen yıllık geliri yaklaşık 5 milyon ABD Doları’dır.
 

Değerlendirme

Şirketin, Net Borç /Favök çarpanı 0,81 seviyesinde korundu. Net yabancı para pozisyonu 24mn USD azalarak 122mn USD seviyesine geriledi. 3,1x FD/Favök ve 7,8x F/K çarpanları ile işlem gören Turkcell için 12 aylık beklentilerimiz ve değerlendirmelerimiz sonucunda 25,45 TL hedef fiyat ile ‘’Endeksin Üzerinde Getiri’’ önerisinde bulunuyoruz.
 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler